Prognoza netto zatrudnienia na II kwartał 2016 r. wynosi po korekcie sezonowej plus 10 proc., co oznacza 3. koleiny wzrost kdk. "(...) w II kwartale br. pracodawcy zapowiadają utrzymanie się pozytywnej sytuacji dla osób szukających pracy. Dodatnie prognozy zatrudnienia odnotowano we wszystkich sektorach gospodarki oraz regionach kraju. Pośród branż, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji, znalazło się budownictwo, wyraźny optymizm widać też w sektorach restauracje/hotele, produkcja przemysłowa, transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy" - napisano w komentarzu do badania.

"Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na zauważalnie optymistycznym poziomie, wynosząc +10 proc. Już drugi kwartał z rzędu odnotowana dla naszego kraju prognoza utrzymuje się na najwyższym poziomie, jaki uzyskano od czasu II kwartału 2011 r." - dodano.

Z badania wynika, że w ujęciu kwartalnym poprawa prognoz nastąpiła w 4 z 10 badanych sektorów, zaś w ujęciu rocznym poprawa prognoz nastąpiła w 7 z 10 badanych sektorów. Raport dla II kwartału 2016 r. został opracowany w dn. 13-26 stycznia.

Perspektywy zatrudnienia - II kwartał 2016

Perspektywy zatrudnienia - II kwartał 2016

źródło: Materiały Prasowe

>>> Czytaj też: Praca w Unii nie dla Polaka. Bruksela rozmontowuje wspólnotowy rynek

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 58.000 pracodawców z 42 krajów i terytoriów. Zgodnie z ich deklaracjami zwiększenie zatrudnienia przewidują pracodawcy w 39 badanych krajach i terytoriach. Jednak pomimo niewielu sygnałów świadczących o kurczeniu się rynku pracy, prognozy w większości krajów i terytoriów są ostrożniejsze niż kwartał czy rok temu. W porównaniu z poprzednim kwartałem plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w ośmiu, a pogorszeniu w 22 państwach. Natomiast w ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano w 12 a spadek w 23 krajach.

Najbardziej pozytywne nastroje związane ze zwiększaniem zatrudnienia w ciągu II kwartału 2016 r. panują wśród pracodawców w Indiach (+38%), Japonii (+22%), na Tajwanie (+20%), w Kolumbii (+18%) i Gwatemali (+18). Najsłabszą prognozę netto zatrudnienia spośród 42 badanych krajów odnotowano w Brazylii (-10%), Francji (-1%) i we Włoch (0%). Są to jedyne ujemne prognozy, jakie uzyskano w tej edycji badania ManpowerGroup. Polska, w zestawieniu z innymi badanymi krajami regionu EMEA, znalazła się na czwartym miejscu państw, w których o pracę będzie najłatwiej, awansując w zestawieniu państw EMEA z miejsca szóstego, jakie zajmowała w poprzedniej edycji badania - czytamy w raporcie.