Analitycy spodziewali się, że eksport w lutym rok do roku spadł o 11,3 proc.

Słabe są też dane o imporcie - w II spadł on rdr o 8,0 proc. (w juanach). Oczekiwano spadku o 11,7 proc., po spadku poprzednio o 14,4 proc. rdr.

W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w II 209,50 mld wobec nadwyżki poprzednio 406,20 mld i oczekiwanych przez analityków 341,00 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w II 32,59 mld USD wobec nadwyżki 63,29 mld USD i spodziewanych przez analityków 51,00 mld USD.

W dolarach eksport rdr spadł w II o 25,4 proc., po spadku w I o 11,2 proc. i oczekiwanych przez analityków -14,5 proc. To najmocniejszy spadek eksportu od maja 2009 r. Import zaś spadł o 13,8 proc., po spadku w I o 18,8 proc. i szacowanego w II spadku o 12,0 proc.

"Dane generalnie wypadły bardzo słabo. Spadek eksportu wyrażonego w USD w ujęciu r/r wyniósł 25,4 proc (oczekiwano 14,5 proc.). Jest to najszybsze tempo spadku r/r od maja 2009 roku. Dodatkowo import również spadł mocniej od oczekiwań (-13,8 proc. vs. -12 proc.), co oznacza 16-ty spadek z rzędu. Dane są częściowo zaburzone przez wypadające w lutym obchody Chińskiego Nowego Roku – trwająca tydzień przerwa w pracy zmniejszyła fizycznie ilość wysyłanych produktów. Na pełny obraz sytuacji trzeba więc jeszcze poczekać, najwięcej powiedzą dane za cały pierwszy kwartał 2016 roku" - komentuje Mikołaj Kszczotek, analityk TMS Brokers S.A.

Jak wskazuje analityk, dane pokazują, że póki co osłabienie się juana względem dolara o blisko 5 proc. (licząc od sierpnia 2015) nie przynosi spodziewanych skutków, w postaci poprawy konkurencyjności eksportu. "Słabsze dane utemperują zapewne odczuwany na rynku (zwłaszcza surowcowym) pozytywny odbiór przedstawionego wczoraj zarysu nowego Planu Pięcioletniego. Optymizm ten jest nieco na wyrost – w planie próżno szukać nowych rozwiązań czy zapowiedzi niestandardowych działań. Jest to w zasadzie kopia planu przedstawionego w październiku ubiegłego roku. Potwierdzono w nim cel dla wzrostu gospodarczego na poziomie 6,5 proc – 7 proc. Wydaje się, że rynki najbardziej ucieszyły się z zapowiedzi zwiększenia deficytu budżetowego z 2,3, proc PKB do 3 proc. Ekspansywna polityka fiskalna powinna oddziaływać pozytywnie na krajową gospodarkę" - mówi Kszczotek.

>>> Polecamy: Chiński plan na pięć lat. Tak ma się rozwijać gospodarka Państwa Środka