"Obecnie sytuacja dotycząca bezpieczeństwa całkowicie się zmieniła od tej z ostatnich 25 lat i wymaga nowego sposobu inwestowania i działania" - powiedział Carter podczas wysłuchania przed senackim komitetem ds. sił zbrojnych, który zajmował się budżetem na rok fiskalny 2017. Jego słowa przytoczono w czwartkowym komunikacie zamieszczonym na stronach ministerstwa obrony USA.

Szef Pentagonu tłumaczył, że strategiczne wyzwania, przed jakimi stają Stany Zjednoczone, wymagają nowych inwestycji, a także zwiększenia możliwości reagowania kraju. "Musimy mieć i mamy pewność, że każdy, kto wywoła z nami konflikt, będzie żałować tego kroku" - podkreślał Carter, zapewniając, że państwo musi być i jest przygotowane na "trudnego przeciwnika". Zapowiedział również, że jego kraj przyjął "twarde i zrównoważone podejście do powstrzymywania rosyjskiej agresji" w Europie Wschodniej.

Jednocześnie określił Rosję i Chiny jako "najbardziej stresujących konkurentów", którzy rozwinęli swoje systemy zbrojne i nadal prowadzą procesy modernizacyjne. Ich działania zagrażają amerykańskiej przewadze osiągniętej w pewnych obszarach - dodał.

Minister obrony USA podkreślił, że Waszyngton podejmuje wysiłki, aby ustabilizować region Azji i Pacyfiku. Określił ten obszar jako "najważniejszy region dla amerykańskiej przyszłości".

Carter w swym wystąpieniu podkreślił także konieczność pokonania Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. Zwrócił uwagę, że należy wykorzystać ostatnie sukcesy militarne, jakie w walce z dżihadystami osiągnięto w Iraku. Carter uznał, że należy dalej wspierać lokalne siły w Syrii, aby z ich pomocą móc odbić z rąk IS miasta na wschodzie kraju.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej amerykańskiego ministerstwa obrony podano, że wysokość budżetu resortu planowana jest na ponad 582 mld dolarów - ponad 523 mld ma stanowić podstawę wydatków, a prawie 59 mld powinno zasilić fundusz operacyjny dla operacji zagranicznych. (PAP)

>>> Polecamy: Czarne tsunami wstrząsnęło całym regionem. Koniec bajecznego bogactwa?