"Dostawa sprzętu ma nastąpić w I półroczu 2016 r. Montaż kompleksu zaplanowano na przełom czerwca i lipca br., a uruchomienie ściany w rosyjskiej kopalni przewidziane jest w sierpniu 2016 r." - czytamy w komunikacie.

Wartość zamówienia wynosi 18,7 mln euro, podawała wcześniej spółka.

"Pomimo, iż Grupa Famur od wielu lat dostarcza do Rosji kompleksy ścianowe, to realizacja kontraktu dla Kopalni Kyrgajska jest dla nas przełomowym zamówieniem. Po raz pierwszy bowiem wprowadzamy na rynek rosyjski nowej generacji kombajn ścianowy FS400, będący jednym z naszych flagowych produktów" - powiedział prezes Mirosław Bendzera, cytowany w komunikacie.

Zamówienie na dostawę kompleksu ścianowego do kopalni Szachtouprawlienie Tałdinskoje-Kyrgajskoje w Rosji nie jest jedynym kontraktem zawartym przez Famur na rynku rosyjskim, podano również.

"Jeśli wziąć pod uwagę strukturę przychodów z eksportu w naszej grupie, to Rosja i kraje WNP od kilku lat stanowią jej największy składnik. W 2015 roku przychody te osiągnęły wartość 136,8 mln zł, notując tym samym  wzrost o 75% w stosunku do roku 2014" - powiedział również Bendzera.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Akcje spółki są od sierpnia 2006 r. notowane na GPW.