Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że pensje dla najgorzej zarabiających od lipca wzrosną do 7500 rubli miesięcznie (109 dolarów) z obecnych 6,204 rubli miesięcznie (90 dolarów).

Będzie to już druga podwyżka w tym roku, po 4 proc. zmianie w styczniu.

- Różnica pomiędzy płacą minimalną i kosztami utrzymania pozostaje dość wysoka ... ludzie są pełni obaw - powiedział Miedwiediew podczas przemówienia na konferencji partii Jedna Rosja.

Rosja stoi przed wyborami parlamentarnymi we wrześniu i rząd stara się przekonać wyborców, że gospodarka kraju ma się dobrze. Miedwiediew powiedział, że nowa ustawa o płacy minimalnej zostanie ratyfikowana przez parlament jak najszybciej.

Rosja zmaga się z głębokim kryzysem gospodarczym, który jest wynikiem dramatycznie niskich cen ropy naftowej i gazu oraz zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję.

MFW oczekuje, że rosyjska gospodarka skurczy się już drugi rok z rzędu w 2016 roku. W 2015 roku PKB spadło o 3,7 proc.. Na ten rok MFW prognozuje spadek 1 proc. Wzrostu należy oczekiwać dopiero w 2017 roku i będzie on niewielki – 1 proc.

>>>Czytaj więcej: Tym razem nie rakiety. Rosja buduje elektrownie na Kubie

Wysoka inflacja oraz spadek wartość rubla wobec innych walut miały destrukcyjny wpływ na poziom życia zwykłych Rosjan. Według oficjalnych danych płace realne spadły o 9,3 proc, w 2015 roku. Oficjalne statystyki pokazują ponad 20 milionów Rosjan, czyli około 14 proc. populacji, żyją teraz w biedzie. Dla porównania w 2014 roku było to 16 milionów.

Prawie połowa dochodów Rosji pochodzi z eksportu ropy i gazu. Ceny surowców spadły aż o 70 proc. w ciągu ostatnich 20 miesięcy, co jest ogromnym problemem dla budżetu kraju.

Rząd opiera swój budżet 2016 na założeniu, że będzie w stanie sprzedawać ropę za 50 dolarów za baryłkę. Ale nawet to okazało się zbyt optymistyczne, ponieważ ropa jest obecnie sprzedawana poniżej 40 dolarów za baryłkę.

Ale pomimo wcześniej w tym roku kilku protestów, kryzys gospodarczy miał niewielki wpływ na popularności prezydenta Władimira Putina. Wciąż cieszy poparciem powyżej 80 proc.

>>>Oglądaj więcej: Rosyjskie elity się denerwują. Putin pod coraz większą presją [WIDEO]