Od początku operacji w Syrii rosyjskie myśliwce dwa razy otworzyły ogień do samolotów Izraela, a przed tygodniem podjęły próbę przechwycenia maszyny izraelskiej – podają media w Izraelu. Rzecznik Kremla uznał te doniesienia za "dalekie od rzeczywistości".

Dziennik "Jedijot Achronot", który poinformował w piątek o incydentach, twierdzi, że kwestia ta była jednym z tematów czwartkowych rozmów premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Rosji Władimira Putina.

O ubiegłotygodniowej próbie przechwycenia izraelskiego samolotu bojowego przez myśliwiec Rosji nad śródziemnomorskim wybrzeżem Syrii poinformowała z kolei w piątek izraelska stacja telewizyjna 10 Kanał. W komentarzu podkreślono, że samoloty "nie weszły w kontakt".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uznał obie informacje "za bardzo dalekie od rzeczywistości". Podkreślił, że rozmowy Netanjahu z Putinem "były w całości poświęcone sytuacji w Syrii, szerzej – na Bliskim Wschodzie oraz zagadnieniom wymiany gospodarczej". W jego ocenie "spotkanie było bardzo pożyteczne i bardzo rzeczowe".

Informując o incydentach lotniczych, "Jedijot Achronot" cytował czwartkową wypowiedź Netanjahu ze spotkania z Putinem na Kremlu: "Przyjechałem tu, mając na uwadze jeden główny cel – wzmocnienie koordynacji między nami w sferze bezpieczeństwa, aby zapobiec wszelkiego rodzaju wypadkom, nieporozumieniom i niepotrzebnym sytuacjom konfliktowym".

Netanjahu poinformował też na Kremlu, że dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Amir Eszel oraz doradca premiera ds. wojskowych generał wojsk desantowych Eliezer Toledano odbędą spotkanie z udziałem rosyjskiego sztabu generalnego dla szczegółowego przedyskutowania zasad koordynacji działań wojskowych.

Gazeta przypomniała, że po raz pierwszy kwestia zaatakowania przez samoloty Rosji izraelskich myśliwców patrolujących pogranicze syryjsko-libańskie dla przeciwdziałania przerzutowi broni do Syrii przez Hezbollah była poruszona podczas wizyty prezydenta Izraela Reuwena Riwlina w Moskwie w połowie marca br. "Władimir Putin odmówił wówczas skomentowania tych zarzutów, zasłaniając się niewiedzą" – pisze.

Putin i Netanjahu uzgodnili, że oba kraje będą koordynować działania w zwalczaniu terroryzmu podczas spotkania w grudniu zeszłego roku.(PAP)

>>> Czytaj też: Dwa kraje: jeden ma za dużo ropy, a drugi kupi każdą jej ilość