Najważniejszym krótkookresowym skutkiem wyniku referendum ws. Brexitu jest zwiększenie się niepewności - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez NBP "Raportu o inflacji – lipiec 2016 r.". Wpływ Brexitu na wzrost PKB w Polsce w bieżącym roku i nadchodzących latach będzie jednak prawdopodobnie ograniczony.

"Najważniejszym krótkookresowym skutkiem wyniku referendum w sprawie Brexit jest zwiększenie się niepewności. Jest ona związana z bezprecedensowym charakterem opuszczenia Unii przez jedno z państw członkowskich i trudnością przewidzenia procesów politycznych, geopolitycznych i gospodarczych, jakie to opuszczenie może wywołać" - napisano w raporcie NBP, w części dotyczącej wpływu wyniku referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na polską gospodarkę.

Autorzy raportu wskazują, że wzrost niepewności bezpośrednio po ogłoszeniu wyników referendum spowodował pogorszenie nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych.

"W szczególności osłabił się kurs funta brytyjskiego oraz euro. Nastąpiła również deprecjacja walut krajów rozwijających się, w tym złotego. Jednocześnie wzmocniły się waluty uznawane za bezpieczne, w tym dolar amerykański i frank szwajcarski. Znacząco obniżyły się także indeksy giełdowe. W kolejnych dniach nastroje na międzynarodowych rynkach finansowych nieco się poprawiły, jednak nie można wykluczyć ich ponownego pogorszenia w trakcie poszczególnych etapów procesu opuszczania przez Wielką Brytanię UE" - napisano.

"Podwyższona niepewność jeszcze w okresie poprzedzającym referendum oddziaływała niekorzystnie na decyzje podmiotów gospodarczych w Wielkiej Brytanii, obniżając tym samym dynamikę aktywności w gospodarce brytyjskiej, w szczególności dynamikę inwestycji. Zwiększona niepewność może wpłynąć niekorzystnie także na konsumpcję prywatną i w rezultacie będzie prawdopodobnie powodowała osłabienie koniunktury w gospodarce brytyjskiej również w kolejnych kwartałach, zwłaszcza że proces negocjacji warunków opuszczenia przez Wielką Brytanię UE i ich wdrażanie mogą być długotrwałe" - dodano.

Reklama

Autorzy raportu zaznaczają, że pogorszenie perspektyw koniunktury w Wielkiej Brytanii oraz utrzymująca się niepewność będą wpływały niekorzystnie na aktywność gospodarczą partnerów handlowych tego kraju, w tym strefy euro, będącej głównym partnerem handlowym Polski.

"Wpływ Brexitu na wzrost PKB w Polsce w bieżącym i nadchodzących latach będzie prawdopodobnie ograniczony i może następować głównie poprzez osłabienie wzrostu w strefie euro. W dłuższym horyzoncie – wraz z wchodzeniem w życie ustaleń dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – niepewność będzie się prawdopodobnie zmniejszać. Jednocześnie na sytuację gospodarczą w Polsce mogą zacząć oddziaływać ustalenia dotyczące wymiany handlowej, swobody przepływu osób i kapitału oraz ewentualnego dalszego ponoszenia obciążeń na rzecz UE i krajów członkowskich UE przez Wielką Brytanię" - napisano.

HANDEL ZAGRANICZNY

W raporcie wskazano, że wpływ wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na polski handel zagraniczny będzie w dłuższym horyzoncie zależał od wyników negocjacji z UE w zakresie wymiany handlowej, które – zgodnie z Artykułem 50 Traktatu o Unii Europejskiej – mogą trwać dwa lata.

"Po tym okresie nie można wykluczyć pewnego wzrostu poziomu barier pozataryfowych. Bezpośredni wpływ ewentualnego obniżenia wymiany handlowej z Wielką Brytanią na obroty Polski w handlu zagranicznym powinien być jednak ograniczony. Pomimo iż Wielka Brytania jest drugim po strefie euro partnerem handlowym Polski (pod względem eksportu), to jej udział w polskim eksporcie i imporcie jest stosunkowo niski (odpowiednio 6,8 proc. i 2,9 proc. w 2015 r.)" - napisano.

"Ponadto pośrednie efekty ewentualnego zmniejszenia skali wymiany handlowej z Wielką Brytanią – poprzez udział Polski w globalnych łańcuchach dostaw – również powinny być ograniczone, ponieważ wartość dodana wytwarzana w Polsce ma relatywnie niewielkie znaczenie w eksporcie innych krajów do Wielkiej Brytanii" - dodano.

POWRÓT IMIGRANTÓW

Autorzy raportu zaznaczają, że w zależności od wyniku negocjacji Brexit może wiązać się z powrotem części polskich imigrantów przebywających obecnie w Wielkiej Brytanii.

"W ciągu kolejnych dwóch lat, co najmniej 2/3 z 685 tys. polskich obywateli pracujących obecnie w Wielkiej Brytanii (dane GUS za 2014 r.) będzie miało jednak prawo do ubiegania się o stały pobyt w tym kraju. Jednocześnie skala nowej migracji z Polski zmniejszyłaby się w kolejnych latach niezależnie od wyniku referendum, ponieważ UE zgodziła się na pewne ograniczenie praw nowych imigrantów na tamtejszym rynku pracy" - dodano.

PRZEPŁYWY FINANSOWE

Według raportu NBP rezygnacja Wielkiej Brytanii z członkostwa w UE może mieć implikacje dla przepływów finansowych.

"Po pierwsze, mogą się obniżyć transfery przekazywane do Polski przez emigrantów przebywających w Wielkiej Brytanii, których wartość w 2015 r. wyniosła 0,25 proc. polskiego PKB. Jednocześnie skala przekazywanych środków przez emigrantów do Polski zmniejszyła się w porównaniu z okresem po przystąpieniu Polski do UE, co miało związek z coraz bardziej długookresowym charakterem migracji" - napisano.

"Obniżenie skali napływu środków przekazywanych przez emigrantów prawdopodobnie następowałoby więc niezależnie od wyniku referendum. Po drugie, Brexit może wpłynąć na przepływy finansowe pomiędzy Polską a budżetem UE, przy czym ocenę skali tego efektu znacząco utrudnia niepewność co do warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Może to oznaczać konieczność podwyższenia składki płaconej przez inne kraje – w tym Polskę – lub może prowadzić do pewnego ograniczenia budżetu UE w ramach kolejnej perspektywy finansowej (2021-2027), w tym zmniejszenia funduszy strukturalnych" - dodano.

"Podsumowując, wpływ decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE na polską gospodarkę – zarówno w krótkim, jak i w długim okresie – powinien być ograniczony. Oszacowanie jej skutków jest jednak obarczone dużą niepewnością wynikającą z bezprecedensowego charakteru tego wydarzenia" - napisano.(PAP)

>>> Wojna o ukraińską gospodarkę. Czy zwycięży bank zbyt duży, by upaść? Czytaj na ten temat tutaj.