statystyki

Fala aktów terroru w Niemczech. Poparcie dla Merkel gwałtownie runęło

5 sierpnia 2016, 12:17 | Aktualizacja: 05.08.2016, 12:17
Źródło:PAP
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Alessia Pierdomenico

W ciągu miesiąca, w którym w Niemczech doszło do fali aktów terroru, poparcie dla kanclerz Angeli Merkel spadło o 12 punktów procentowych, do 47 proc. - wynika z sondażu Deutschlandtrend przeprowadzonego na zamówienie telewizji publicznej ARD.

Reklama

Reklama

Tylko 47 procent zadowolonych z polityki kanclerz obywateli Niemiec to jeden z najgorszych wyników, jaki Merkel uzyskała w badaniach opinii publicznej od czasu swego zwycięstwa wyborczego w 2013 roku. Jak zauważa w piątek agencja Reutera, w kwietniu 2015 roku przed szczytem kryzysu migracyjnego w Europie Merkel cieszyła się 75-procentowym poparciem.

Jednocześnie w sierpniu, w porównaniu do lipca, o 11 punktów procentowych wzrosło poparcie dla krytycznego wobec Merkel premiera Bawarii Horsta Seehofera; pozytywnie ocenia go 44 proc. Niemców.

Reuters twierdzi, że prowadzona przez kanclerz Merkel polityka otwartych drzwi dla imigrantów ściągnęła na nią falę krytyki, szczególnie po serii ataków, do których doszło w Niemczech w ciągu ostatnich tygodni. W ich wyniku od 18 lipca zginęło 15 osób, w tym czterech sprawców. Dwóch napastników miało powiązania z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS).

>>> Czytaj też: Niemcy: 26 proc. pobierających zasiłek dla bezrobotnych to obcokrajowcy

Z sondażu, w ramach którego w dniach 1-2 sierpnia przepytano 1003 osoby, wynika, że jedynie 34 proc. respondentów jest zadowolonych z polityki migracyjnej Merkel. To najgorszy rezultat odnotowany od października, gdy po raz pierwszy zadano ankietowanym takie pytanie. Niezadowolonych z działań kanclerz w tej sprawie jest 65 proc. obywateli.

Z kolei według sondażu ośrodka Forsa, opublikowanego w czwartek w tygodniku "Stern", 69 proc. badanych nie widzi bezpośredniego związku między przybyciem do Niemiec rekordowej liczby imigrantów, a dwoma atakami z lipca, do których przyznało się IS.

>>> Czytaj też:  Tejchman: Niemcy to nie tylko wielka gospodarka

Reklama

Reklama

 • Gość(2016-08-05 15:51) Odpowiedz 91

  Kanclerz Merkel gdyby uznała od razu swój błąd i się z niego wycofała wszystko by było ok.

 • c(2016-08-05 13:16) Odpowiedz 57

  W USA wygra Prorosyjski Trump, w Niemczech wygrają przyjaciele Rosji. U nas rząd sprowadza wrak samolotu już 1 rok. Idzie wojna.

 • JXL(2016-08-06 05:22) Odpowiedz 20

  Niemcy to już historia....niemiec już się boi w swoim kraju a to dopiero poczatek , jak Turcy ruszą ze swoimi oczekiwaniami....ktoś tu popełnił błąd..

 • A(2016-08-06 08:18) Odpowiedz 00

  tO NIE JEST TAKIE BARDZO NISKIE POPARCIE W POROWNANIU Z POPARCIEM POLSKICH POLITYKOW. NIEKTORZY Z NICH MARZA O TAKICH WYNIKACH DLA SIEBIE.

 • nerwus(2016-08-06 11:28) Odpowiedz 00

  A gdzie sie nasz najumiłowańszy oby panował wiecznie Tusk schował ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze