statystyki

Rekordowy skok długu. Rząd PiS zadłuża kraj najszybciej ze wszystkich ekip

19 sierpnia 2016, 11:10 | Aktualizacja: 19.08.2016, 12:30
Źródło:Media
konto-czas-pieniądze

Dług Skarbu Państwa rośnieźródło: ShutterStock

56 mld zł – o tyle rozrósł się dług Skarbu Państwa w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2016 roku. Z szacunków „Rzeczpospolitej” wynika, że przez całe półrocze wzrósł aż o 60 mld zł. Takiego skoku zadłużenia nie notowano od co najmniej 15 lat.

Reklama

Reklama

Jak przypomina gazeta, za czasów SLD dług rósł średnio w pierwszym półroczu po 35 mld zł, choć procentowe tempo wzrostu było większe niż obecnie. W trakcie rządów PO-PSL dług powiększał się w omawianym okresie w ciągu trzech lat o ponad 50 mld zł, a w 2010 roku – o prawie 57 mld zł. W tym samym czasie z powodu walki ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego, dziura w budżecie rozrosła się do 8 proc. PKB.

Teraz warunki gospodarcze są jednak znacznie lepsze, a dług wciąż rośnie. W sumie zadłużenie Skarbu Państwa wynosi dziś 891 mld zł. To rekordowy poziom od czasu transformacji.

Eksperci tłumaczą, że istotnym czynnikiem wpływającym na tak szybkie tempo zadłużania się było m.in. osłabienie złotego, które wpłynęło na wzrost wartości długu zaciągniętego w walutach obcych. Najważniejszym powodem jest jednak duży deficyt założony w budżecie, który w tym roku może sięgnąć 54,7 mld zł. Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu podkreśla, że rząd w tym roku dołożył do zadań państwa program „500 plus”, dlatego "można powiedzieć, że w sporej części pożyczamy na cele socjalne".

Czytaj więcej w „Rzeczpospolitej”

>>> Polecamy: Zbliża się katastrofa? Obligacje skarbowe mogą być ryzykowne [ANALIZA]

Reklama

Reklama

  • Apf 57 (2016-08-19 19:38) Odpowiedz 5019

    Budownictwo infrastruktury stoji w miejscu jak się nic nie zmieni w najbliższym czasie to duże firmy zaczną zwalniać pracowników gddkia i pkp plk nie roztrzyga rozpisanych przetargów pis chyba chce doprowadzić do recesji

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Piotr(2016-08-19 13:24) Odpowiedz 7567

    Ludzie nie dajcie sie nabrac. 35 mld za czasow SLD? A kiedy to bylo? 10 lat temu? Od tego cxasu nasz PKB urosl o 60% to oxnavza ze dzisiejsze 56mld jest w rzeczywistosci mniejsze. Nagonka na Rzad i tyle w temacie. Psy szczekaja karawana jedzie dalej.

  • qwa(2016-08-19 11:56) Odpowiedz 6164

    Tak się dzieje jak do władzy dojdą dyletanci

  • Kczor(2016-08-19 12:37) Odpowiedz 5570

    Tak się kończą kacze opowieści, a za 3 lata ostatni gasi światło!

  • Wyniszczenko(2016-08-19 15:05) Odpowiedz 5052

    Ale brednie. Proponuje zainteresowanym samemu sprawdzić wykonanie budżetu na stronie GUSu: http://stat.gov.pl/prezentacje/informacje-sygnalne-25-07-2016-r-,3,16.html Ostatni slajd. Naprawde zwykła nagonka a fakty i liczby mówią coś dokładnie odwrotnego.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • wojtek(2016-08-19 14:15) Odpowiedz 4480

    PIS doprowadzi kraj do bankructwa

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Piotr34(2016-08-19 15:39) Odpowiedz 4023

    A potem sie okaze ze taka "prawda" jak klapa aukcji w Jnaowie(czytac artykul obok)ale przeczyta sprostowanie co dziesiaty i tak w nardzoie pozostanie wrazenie o wielkije klesce PISu.Tak robil propaganbde Geobbels i tak robi Forsal na uslugach PO.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • e75j76r7(2016-08-19 12:43) Odpowiedz 2714

    mówie wam emigrujcie - jak to wszystko padnie to bedzie bieda ogromna

  • rf54g3232(2016-08-19 12:04) Odpowiedz 258

    tu mln , tu mld, tam PO-SLD.... co za różnica ??? :)

  • makin(2016-08-19 14:22) Odpowiedz 1221

    Co to jest dług Skarbu Państwa...Prawo posługuje się terminem "deficytu finansów publicznych" a na to zadłużenie składają się zobowiązania wszystkich jednostek w Państwie w tym samorządowych a tam króluje PO...Rząd możemy obwiniać tylko za deficyt budżetowy a to nie to samo...Ne wiem czy to brak wiedzy czy MANIPULACJA!!!

  • student(2016-08-19 13:56) Odpowiedz 1110

    Na tym polega obecny system finansowy. Na zadłuzaniu. Jak przestaniesz to sie wszytko zawali. Dlatego na świecie drukiją nawet pieniądze...

  • makin(2016-08-19 14:28) Odpowiedz 1018

    Prawo polskie nie zna terminu dług Skarbu Państwa, posługuje się terminem "deficytu finansów publicznych" a na ten składają się zobowiązania wszystkich jednostek państwowych w Polsce w tym Jednostek samorządu terytorialnego a tam króluje PO. My możemy krytykować rząd za wzrost deficytu budżetowego a to nie to samo co deficyt finansów publicznych. Nie wiem czy to brak wiedzy czy kolejna MANIPULACJA!!!, żeby zdyskredytować obecne władze....

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • gość(2016-08-19 19:14) Odpowiedz 88

    Niech zadłuża jak najwięcej. Bez żadnych hamulców. Jak wszystko padnie to będzie nowe otwarcie i szansa dla młodych ludzi po upadku rządów nowej demokracji.

  • Cześć (2016-08-20 19:52) Odpowiedz 75

    W ciągu 4 lat rządów Tuska dług publiczny wzrósł aż o ponad 300 mld zł Dług ten zresztą cały czas rośnie o prawie 56 mln zł każdej doby, 2.3 mln zł na godzinę i prawie 650 zł na sekundę i dopiero te dane dają wyobrażenie w jaką spiralę zadłużenia wprowadził Polskę rząd Tuska więc nie dziwny się że odsetki zapier.... .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kol(2016-08-19 18:20) Odpowiedz 554

    przestańcie się martwić zadłużeniem. Dziś każdy się zadłuża.