statystyki

Dlaczego ceny mieszkań na Węgrzech wystrzeliły w górę?

23 sierpnia 2016, 05:35
Źródło:Lion's House
Ceny nieruchomości na Węgrzech

Ceny nieruchomości na Węgrzechźródło: Materiały Prasowe

Węgierskie mieszkania i domy bardzo szybko drożeją. W 2015 roku doszło do 17,7-proc. wzrosty cen nieruchomości – wynika z danych opublikowanych przez firmę FHB.

Reklama

Reklama

Skąd wzięły się takie wzrosty? Wiele zawdzięczać można rządowemu wsparciu. Jak podaje portal Global Property Guide od 2013 roku uatrakcyjniono ofertę pożyczek, które dofinansowywane są z budżetu. Postanowiono, że będzie ich udzielanych więcej i na wyższe kwoty.

Gdyby tego było mało od 2016 roku na okres 4 lat obniżono VAT na nowe mieszkania z 27% do 5%. To spowoduje, że więcej osób będzie chciało kupić nowe lokum, a więc deweloperzy powinni rozpoczynać więcej inwestycji.

Od połowy 2016 roku uruchomiono ponadto system dofinansowania dla młodych rodzin (do 40 roku życia), które chciałyby kupić nieruchomość. Wysokość dofinansowania zależy od liczby dzieci w rodzinie. Dofinansowanie może wynieść aż 10 mln HUF (równowartość prawie 139 tys. zł). Co ciekawe taką kwotę mogą uzyskać nie tylko rodziny posiadające trójkę dzieci, ale też rodziny, które zobowiążą się dopiero mieć tyle pociech. Dopełnieniem programu dotacji jest program tanich pożyczek na cele mieszkaniowe. Oprocentowanie jest stałe i wynosi zaledwie 3% w skali roku.

Najświeższe programu stymulacyjne mają szansę utrzymać dobrą koniunkturę na rynku nieruchomości. Trzeba bowiem podkreślić, że choć ubiegły rok węgierski rynek nieruchomości zakończył wysokim wzrostem, to obserwatorzy tego rynku nie spodziewają się już uspokojenia sytuacji w najbliższych kwartałach.

Innym problemem, z którym walczy węgierski rząd jest bardzo skromny, jak na tego rozmiaru kraj, sektor budownictwa mieszkaniowego. W 2015 roku na Węgrzech oddano do użytkowania 7,6 tys. mieszkań. To mniej niż w Polsce kończy się budów w trakcie trzech tygodni. Warto dodać, że jeszcze przed kryzysem Węgrzy oddawali do użytkowania nawet 30-40 tys. nowych mieszkań rocznie. Dlatego właśnie programy stymulacyjne faworyzują sektor deweloperski.

>>> Czytaj też: Polska na szarym końcu pod względem dostępności tanich mieszkań

Reklama

Reklama

  • Pierre d`Olais-Teau(2016-08-23 19:18) Odpowiedz 10

    Obniżono VAT o 20% i mniej więcej tyle wzrosły ceny mieszkań. Takie proste, że aż szkoda się nad tym rozwodzić. U ludki dalej chcą RnS, MdM, Mieszkanie+ i świecie wierzą, że będzie taniej^^

  • greg(2016-08-23 19:21) Odpowiedz 10

    Jezeli popyt wzrasta (rzadowe wsparcie, dofinansowania) a podaz nie rosnie odpowiednio to wzrastaja ceny. Ta banalna zaleznosc nie powinna nikogo zaskakiwac :D

  • liubm(2016-08-23 13:41) Odpowiedz 00

    U mnie w pomorskim najtańsze nowe mieszkanie kosztuje ok 4 tys zl za metr - po wprowadzeniu mdm ceny automatycznie wzrosły z 3 tys zl do ok 4 tys zl

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze