statystyki

Polska na szarym końcu pod względem dostępności tanich mieszkań

22 sierpnia 2016, 05:40
Źródło:Emmerson S.A.
Warszawa z lotu ptaka

Warszawa z lotu ptakaźródło: ShutterStock

Pomimo lepszego wyniku punktowego Polska spadła z 27 na 30 miejsce w rankingu Social Progress Index 2016. Zestawienie powstaje poprzez obliczenie średniej uzyskanej z analizy trzech kategorii (zaspokojenie fundamentalnych potrzeb człowieka, fundamenty dobrobytu, możliwości awansu społecznego i wolności osobiste), które z kolei składają się z 53 zmiennych.

Reklama

Reklama

W rankingu uwzględniono państwa, które obejmują swoim zasięgiem 94% światowej populacji. W tym kontekście zajęte przez Polskę miejsce wygląda nienajgorzej. Sklasyfikowani zostaliśmy w tzw. drugiej grupie państw, które charakteryzują się wysokim poziomem rozwoju społecznego. Pogorszenie pozycji w rankingu w stosunku do poprzedniego roku powinno zwrócić nam uwagę, iż bez dalszego postępu inne kraje mogą wyprzedzić nas pod kątem rozwoju społecznego.

Jakie mamy więc przewagi, a co wymaga zdecydowanej poprawy? W porównaniu do krajów o podobnym PKB per capita Polska została oceniona najlepiej w kontekście bezpieczeństwa osobistego. Natomiast wypadamy słabo w komponentach schronienie, zdrowie i dobre samopoczucie.

Przyjrzyjmy się dokładniej skąd tak słaby wynik w kategorii schronienie. Zmienną wpływając na słaby wynik naszego kraju nie są bynajmniej kwestie techniczne, jak chociażby dostęp do elektryczności, ale ocena dostępności niedrogich mieszkań. W przypadku tej zmiennej Polska została sklasyfikowana dopiero na 124 miejscu w gronie 133 państw (!). Wśród krajów, w których jeszcze gorzej oceniano ten aspekt znalazł się tylko jeden przedstawiciel Europy – Mołdawia. To dowód wskazujący na ogromny problem z dostępnością niedrogich mieszkań w naszym kraju. Pewną szansę na poprawę tego stanu rzeczy niesie zapowiadany program Mieszkanie Plus. Miejmy nadzieję, iż jak najszybciej rozpocznie się jego realizacja i to w skali pozwalającej rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków.

>>> Czytaj też: Mieszkaniowe długi Polaków rosną najwolniej od 7 lat

Autor: Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklama

Reklama

  • mist(2016-08-22 11:57) Odpowiedz 00

    Niemal 85 % Polakow mieszka we wlasnych domach i mieszkaniach. Ok. 12% - w komunalnych, sluzbowych, itd. ZALEDWIE 3-4% Polakow wynajmuje. Iilosc WLASNYCH nieruchomosci jest jedna z najwyzszych w Unii Europejskiej. Dla porownania 40% Niemcow i 50% Francuzow mieszka w wynajetych. Z tym, ze w Polsce mieszkania sa male i czesto przeludnione. Problem nie dotyczy Warszawy i duzych miast, gdzie na jedno mieszkanie przypadaja przecietnie 2 osoby. Zasadniczo zatem tanie mieszkania powinny powstawac w malych miescowosciach na prowincji, a jak wiadomo deweloperzy wola budowac za pieniadze rzadu w duzych miastach, bo... to im sie oplaca.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze