statystyki

Jaki jest stosunek Polaków do reprywatyzacji? To badanie nie pozostawia złudzeń

12 września 2016, 12:00
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Reprywatyzacja - czy i ile oddawać

Reprywatyzacja - czy i ile oddawaćźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prawie połowa Polaków (48 proc.) uważa, że parlament powinien przyjąć ustawę reprywatyzacyjną - wynika z sondażu DGP na panelu badawczym Ariadna. Przeciwników ustawy jest ponad dwa razy mniej. 30 proc pytanych nie ma zdania w tej sprawie.

Reklama

Reklama

Mimo wszystko wyniki badań zaskakują. Reprywatyzacja nie była nigdy popularnym tematem, tym bardziej, że krąg osób, które potencjalnie mogłyby na niej skorzystać jest niewielki. Wynik sondażu oznacza, że nagłośnienie nieprawidłowości związanych z procesami zwrotu majątków i wynikły z tego polityczny kryzys w Warszawie mogły przekonać ankietowanych, że problem powinien zostać raz na zawsze przecięty uchwaleniem przez parlament specjalnej ustawy.

Na razie droga do tego daleka. PO zgłosiła projekt ustawy reprywatyzacyjnej, ale dotyczy on tylko Warszawy. PiS zajął wyczekującą postawę. Choć nie wyklucza przygotowania własnego projektu, to na razie czeka na rozwój wypadków. Jak pokazuje nasz sondaż, postulat zwrotu w całości lub części majątków byłym właścicielom ciszy się największym poparciem wśród elektoratu Kukiz 15 , popiera go ponad 80 proc zwolenników tej partii, pomysł popularny jest także wśród wyborców PO, PSL czy Nowoczesnej.

Nie mniej ciekawe są odpowiedzi na kolejne pytanie: Jaka część majątku powinna być zwrócona byłym właścicielom w ramach reprywatyzacji. Ponad jedna czwarta twierdzi, że zwrot powinien dotyczyć całości zabranego mienia, 23 proc. uważa, że nie powinno być zwracane więcej niż 50 proc. majątku a 21 proc. że byli właściciele lub ich spadkobiercy powinni się zadowolić najwyżej 15 proc.

Sondaż pokazuje też prawidłowość jeśli chodzi o wiek: im starszy ankietowany, tym na ogół mniej jest skłonny do zwracania dużej część mienia. Mimo wszystko te odpowiedzi pokazują, że może być przyzwolenie na zwrócenie byłym właścicielom lub ich spadkobiercom jeśli nie całości to naprawdę liczącej części ich majątku. Oczywiście może nastąpić zmian zdania jeśli okaże się, ze koszty takiej operacji dla budżetu będą duże. To był argument, który podnoszony był do tej pory przez przeciwników ustawowego rozstrzygnięcia kwestii związanych z reprywatyzacją.

>>> Czytaj też: Gra o władzę w Warszawie. Czy PO poświęci Gronkiewicz-Waltz?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • ja(2016-09-12 14:59) Odpowiedz 51

    Powojnie w Warszawie nie został kamień na kamieniu więc co chcecie reprywatyzować, klepisk czy piękne kamienice?

  • peowski pisuar(2016-09-12 15:22) Odpowiedz 40

    Sporo ludzi nie ma TV, nie interesuje się polityką, w zasadzie to niczym się nie interesuje poza czubkiem własnego nosa! Społeczny plankton bez własnego zdania, któremu wszystko jedno. Dramat...

  • Arte(2016-09-12 13:22) Odpowiedz 11

    Powinno być jeszcze powiązanie odpowiedzi na tak i nie z tym, na kogo głosowali ankietowani. Wyszłoby, zwolennicy której partii chcą wyrwać współobywatelom odszkodowanie za to, co kiedyś do nich należało i zostało im bezprawnie odebrane przez komunistów. I ciekawe, czy te osoby też by chciały, aby im odebrano majątki.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze