Nadchodzące święta zamierza obchodzić 94 proc. społeczeństwa, choć z Bożego Narodzenia szczerze cieszy się trzech na czterech dorosłych Polaków. Na nastawienie do świąt większy wpływ ma sytuacja rodzinna niż koszty przygotowań wynoszące w tym roku średnio 819 zł. Zdecydowana większość rodaków pokryje wydatki z oszczędności, choć niektórym pomoże też nieopłacenie bieżących rachunków i zaciągnięcie pożyczek - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK.
ikona lupy />
Media

Boże Narodzenie jest najbardziej lubianym przez Polaków świętem religijnym. Badanie ARC Rynek i Opinia* wykonane na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK pokazuje, że grudniowe święta, choć kosztowne, są bliższe sercom Polaków niż Wielkanoc. Lubi je 76 proc. dorosłych Polaków, 12 procent nie lubi, a kolejnym 12 procentom są one obojętne. Wielkanoc w tym samym badaniu zdobyła 62 proc. sympatyków, 18 proc. niechętnych i 20 proc. obojętnych.

Najmniej entuzjazmu Wigilia wzbudza wśród singli. Co wpływa na pozytywny stosunek do świąt?

Dla emocji jakie towarzyszą świętom Bożemu Narodzenia nie ma większego znaczenia płeć, wiek czy też wykształcenie, ani też miejsce zamieszkania, ma natomiast sytuacja rodzinna. Wśród osób, które nie posiadają dzieci, Boże Narodzenie lubi jedynie 71 proc. respondentów. Jeszcze bardziej krytycznie niż osoby bezdzietne podchodzą do Bożego Narodzenia single. Wśród prowadzących na co dzień jednoosobowe gospodarstwo domowe ciepło myśli o Wigilii 63 proc. ankietowanych, a 22 proc. mówi wprost, że świąt nie lubi. Z kolei tam gdzie jest potomstwo święta lubi 81 proc. ankietowanych. Najlepiej jednak jeśli dziecko jest jedno lub dwoje, bo gdy pociech jest więcej odsetek pozytywne nastawionych spada do 75 proc.

Reklama

Średnio bożonarodzeniowe wydatki pochłaniają 819 zł

Posiadający dzieci lubią bardziej święta, mimo że wydają na przygotowania o ponad jedną czwartą więcej niż bezdzietni. Polacy zapytani jakie kwoty wydają na zorganizowanie świąt wskazali przedziały od 250 zł do ponad 1000 zł. Średnio polska rodzina wydaje 819 zł. Jednak gdy przeciętna zadeklarowana kwota na świąteczne przygotowania osób bezdzietnych wynosi 708 zł, w domach gdzie są potomkowie jest to 901 zł. Tam gdzie dzieci jest co najmniej trójka, kwota ta jest jeszcze wyższa i wynosi 984 zł

Na wysokość wydatków przekłada się też miejsce zamieszkani - najwięcej na przygotowania świąteczne wydaje się w Polsce Centralnej - 1038 zł, najmniej na wschodzie kraju – 644 zł.

ikona lupy />
Media

Nieliczni początkowo zakładają pożyczanie pieniędzy na święta

Badanie pokazuje, że zdecydowana większość Polaków planuje pokryć wydatki z bieżących dochodów oraz oszczędności. Tylko 4 proc. zamierza na ten cel zaciągnąć kredyt konsumpcyjny lub pożyczkę. Jeśli już decydujemy się na pożyczanie, to w pierwszej kolejności od rodziny lub znajomych - 54 proc. odpowiedzi. Ten sposób zadłużania się preferują kobiety - 61 proc. wskazań. Na drugiej pozycji ex equo są firmy pożyczkowe i banki. Z ofert finansowania świąt w firmach pożyczkowych planuje skorzystać 46 proc. badanych, a z propozycji banków - 44 proc. (wyniki nie sumują się do 100 proc, bo możliwe było udzielenie kilku odpowiedzi). Wśród chętnych do zadłużenia się w firmach pożyczkowych dominują mężczyźni (63 proc. wskazań) oraz mieszkańcy Polski Wschodniej (71 proc.), a także osoby w wieku 45 - 60 lat i mieszkający z rodzicami.

4 proc. ankietowanych wspomina również, że podreperuje grudniowy budżet nie płacąc wszystkich bieżących rachunków. - Część osób, faktycznie nie płaci w grudniu rachunków i jak wynika z naszych analiz nie daje też rady nadrobić zaległości w następnych miesiącach – zauważa Mariusz Hildebrand, wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. - Dane BIG InfoMonitor pokazują bowiem, że w lutym, w rejestrze pojawia się znacznie większa liczba dłużników firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych oraz operatorów telewizji kablowej niż w pozostałych miesiącach roku – dodaje Hildebrand. A zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych, wierzyciel ma prawo wpisać dłużnika po upływie co najmniej 60 dni od terminu płatności, jeśli wartość zadłużenia w przypadku osoby fizycznej wynosi minimum 200 zł.

Jedna trzecia Polaków wyjedzie na święta, ale głównie do rodziny

Ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu BIG InfoMonitor i BIK najczęściej spędzają święta w gronie rodzinnym. Dwie trzecie Polaków pozostanie we własnym domu – (68 proc. wskazań), a jedna trzecia wyjedzie, zazwyczaj do domu rodzinnego bliższych i dalszych krewnych. Tylko nieliczni, zalewie 8 proc., wybiorą się na wyjazdy w gronie rodzinnym do hoteli czy pensjonatów. Najczęściej zdecydują się na to pary bez dzieci (12 proc.). Jeszcze mniejsza pula osób spędzi święta w gronie znajomych lub też wybierze świąteczny wyjazd ze znajomymi, odpowiednio 5 i 2 proc. Niezależnie więc od płci, wieku i fazy życia w kwestii celebrowania Bożego Narodzenia jesteśmy tradycjonalistami.