Linie lotnicze Iran Air i amerykański koncern Boeing podpisały w niedzielę w Teheranie kontrakt na zakup przez Irańczyków 80 samolotów pasażerskich - poinformowała oficjalna agencja Irna.

"50 samolotów boeing 737 i 30 samolotów dalekiego zasięgu boeing 777 będzie dostarczonych Iran Air w ciągu 10 lat - poinformowały władze Iran Air.

Wartość kontraktu, który pozwoli na odnowienie starzejącej się floty irańskiego przewoźnika, wynosi 16,6 mld dolarów.

Do podpisania kontraktu, po wielu miesiącach negocjacji, dochodzi gdy Waszyngton przedłuża na 10 lat sankcje wobec Teheranu. 1 grudnia Senat USA zagłosował za przedłużeniem o 10 lat obowiązywania ustawy o sankcjach wobec Iranu (Iran Sanctions Act, ISA); obecna ustawa wygasa 31 grudnia. Do prezydenta Baracka Obamy należy teraz decyzja, czy tę decyzję zatwierdzić.

USA zawiesiły sankcje wobec Iranu związane z jego programem atomowym, ale utrzymują wiele innych, nałożonych w związku z łamaniem praw człowieka w tym kraju, wsparciem terroryzmu na Bliskim Wschodzie czy programem balistycznym. Biały Dom ogłosił już, że prezydent nie podpisze niczego, co naraża na szwank porozumienie atomowe z Iranem.