Mennica Polska: od 2017 wznawiamy produkcję 1, 2 i 5 groszy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
19 grudnia 2016, 12:13
W wyniku ramowej umowy zawartej z Narodowym Bankiem Polskim, Mennica Polska od początku 2017 roku będzie ponownie odpowiedzialna za produkcję monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy - poinformowała sama Mennica w poniedziałek w komunikacie. Wartość zlecenia to ponad 106 mln zł.

"Od początku 2017 roku Mennica Polska będzie odpowiedzialna za obsługę całego ciągu monetarnego na rzecz Narodowego Banku Polskiego (1, 2, 5, 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2 i 5 zł), zgodnie z zamówieniem, które wpłynęło do Spółki 16 grudnia br. Poza omawianymi, Mennica Polska pozostaje producentem monet okolicznościowych i kolekcjonerskich dla NBP" - głosi komunikat.

Przypomina, że Mennica Polska wytwarzała wszystkie nominały monet na rzecz NBP od 1 stycznia 1995 roku (data wprowadzenia do obiegu) do kwietnia 2014 roku. Natomiast od kwietnia 2014 do końca 2016 roku za produkcję i dostawy monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy odpowiada brytyjska mennica (The Royal Mint).

W komunikacie zawarta jest też wypowiedź prezesa zarządu Mennicy Polskiej SA Grzegorza Zambrzyckiego, który zaznacza, że umowa z NBP jest dla jego firmy ważna m.in. z uwagi na fakt, że zamówienie na 1, 2 i 5 groszówki przypada "w jubileuszowym roku 250-lecia istnienia Mennicy Polskiej". (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj