Rekordowa liczba ok. 14 mln Włochów spędza w tym roku Boże Narodzenie i Nowy Rok na wakacjach. Po kilku latach zaciskania pasa i rezygnowania z wyjazdów z powodu kryzysu, w tym roku zanotowano wzrost liczby gości w hotelach i pensjonatach o prawie 12 proc.

Włoska federacja hotelarzy ma powody do wyjątkowego zadowolenia - podkreślają media. Jak wynika z jej sondaży, co czwarty Włoch w okresie świąteczno-noworocznym spędzi przynajmniej jedną noc poza domem. Obroty branży hotelowej w tym czasie szacuje się na 8,7 miliarda euro.

Dane te interpretuje się jako dowód na poprawę sytuacji finansowej Włochów po kilku latach poważnego kryzysu i recesji.

Na święta postanowiło wyjechać z domu 6,6 miliona Włochów, a na powitanie Nowego Roku - 7,3 miliona.

91 proc. osób, które wybrały wakacje w czasie Bożego Narodzenia, postanowiło spędzić je w kraju. Zagraniczne wyjazdy są popularniejsze w czasie Sylwestra. Nowy Rok poza Włochami spędzi 17 proc. osób, które wybrały wakacje.

Reklama

Popularne kierunki wyjazdów to europejskie miasta, zwłaszcza w Hiszpanii i Portugalii, a także ciepłe kraje. Jednocześnie zauważa się, że mało miejsc zostało w samolotach do Australii, która z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym celem wyjazdów Włochów na przełomie roku. Wraz z niedawnym uruchomieniem bezpośrednich połączeń między Rzymem a Hawaną wiele osób wybiera także Kubę. Niesłabnącym zainteresowaniem w tym czasie cieszą się też rejsy statkami wycieczkowymi zarówno po Morzu Śródziemnym, jak i po Karaibach oraz Zatoce Perskiej.

Celem krajowych wyjazdów są zaś przede wszystkim górskie kurorty i ośrodki narciarskie, gdzie w tym roku oczekiwane są tłumy.

Od kilku lat notuje się też ogromną popularność setek gospodarstw agroturystycznych, które prześcigają się głównie w kulinarnych ofertach, proponując gościom prawdziwe uczty z daniami złożonymi z lokalnych produktów i żywności biologicznej.

Tę formę wypoczynku, z dala od stresu miejskiego życia i gnębiącego metropolie smogu, wybrało w tym roku około 800 tysięcy osób - podał związek rolników Coldiretti. W porównaniu z poprzednim rokiem notuje się dalszy wzrost liczby gości o 6 proc.

Mniej turystów niż zazwyczaj wybrało relaks w gospodarstwach w regionach Lacjum, Marche i Umbria, dotkniętych w ostatnich miesiącach przez trzęsienia ziemi. Związek Coldiretti zaapelował do rodaków, aby okazali solidarność z tymi terenami, potrzebującymi wsparcia finansowego i zarezerwowali miejsca w miejscowościach, które nie zostały zniszczone i które czekają na turystów.