Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ogłosiło we wtorek komunikat o przekroczeniu stanów alarmowych pyłów w powietrzu I i II stopnia. Najgorsza sytuacja jest w Kędzierzynie-Koźlu, Zdzieszowicach i Opolu.

Według komunikatu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na terenie Kędzierzyna-Koźla i Zdzieszowic poziom pyłu zawieszonego osiągnął 300 jednostek w metrze sześciennym powietrza. W Opolu i Oleśnie wskaźnik ten przekroczył 200 jednostek.

Służby wojewody opolskiego informują mieszkańców o konieczności ograniczenia przebywania na otwartej przestrzeni w czasie zwiększonego stężenia pyłu zawieszonego PM10. O zagrożeniach związanych ze zwiększoną ilością pyłów w powietrzu poinformowano też dyrektorów szpitali i przychodni oraz dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków.

Zalecono zaniechanie palenia w kominkach, wprowadzono zakaz rozpalania ognisk, ograniczenie stosowania paliw stałych gorszej jakości i korzystania z komunikacji publicznej. Wskazane jest ograniczenie wysiłku na otwartym powietrzu, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu.

Do osób szczególnie narażonych na drażniące działanie pyłów zalicza się młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze, z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego i oddechowego.

>>> Czytaj też: Dla kogo smog jest szczególnie szkodliwy? GIS wydał ostrzeżenie