Pierwszy z 69 pociągów metra, jakie dla stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, wyprodukuje fabryka koncernu Alstom w Chorzowie, opuścił chorzowski zakład - podała w środę firma. Alstom jest częścią konsorcjum, które buduje i wyposaża trzy linie metra w Rijadzie.

Produkcja w Chorzowie 69 składów pociągów metra Rijad Metropolis to część zamówienia udzielonego w 2013 r. konsorcjum FAST przez Urząd Rozwoju Miasta Ar-Rijad. Cały, wart 5,8 mld euro, kontrakt dotyczy m.in. zaprojektowania i budowy linii 4, 5 i 6 metra w Rijadzie. W skład konsorcjum wchodzą spółki: FCC (lider), Samsung, Alstom, Freyssinet Saudi Arabia, Strukton, Setec i Typsa. Udział grupy Alstom w zamówieniu ma wartość ponad 1,2 mld euro.

Pociągi metra dla Rijadu mają długość 36 metrów i składają się z dwóch wagonów. W każdym pociągu znajdują się trzy klasy: pierwsza, a także klasa przeznaczona dla rodzin i klasa dla pojedynczych pasażerów. Pociągi nie wymagają obecności maszynistów, a ich wszystkie osie są napędowe, dzięki czemu mogą pokonywać odcinki o nachyleniu do 6 proc. W wagonach są ergonomiczne siedzenia, oświetlenie LED, klimatyzacja i zaawansowane systemy informacji pasażerskiej.

Reklama

Każdy etap produkcji pociągów, w tym końcowe testy statyczne i dynamiczne, jest realizowany w Chorzowie. Testy służą potwierdzeniu sprawności funkcjonalnej pociągów. Po pozytywnym zakończeniu wszystkich testów pierwszy skład pociągu metra dla Rijadu pomyślnie przeszedł odbiór fabryczny przeprowadzony przez klienta.

"Udało nam się osiągnąć ten znaczący sukces dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników biorących udział w projekcie metra dla Rijadu. Mogę dzisiaj z dumą stwierdzić, że zakład w Chorzowie stał się centrum kompetencyjnym i produkcyjnym w zakresie pociągów metra dla całej grupy Alstom. Obecnie w Chorzowie zatrudniamy około tysiąca osób" – skomentował w środę dyrektor zarządzający Alstom Konstal w Chorzowie Radosław Banach.

Oprócz pociągów, Alstom dostarczy również zintegrowany system metra wraz z rozwiązaniem Urbalis, czyli systemem sterowania pociągiem, a także zasilanie i produkowany przez spółkę system odzyskiwania energii Hesop. System ma być tak zaprojektowany, by maksymalnie obniżyć zużycie energii.

Produkcja pociągów metra dla Rijadu to obecnie główne zadanie chorzowskiego zakładu. Po jego wykonaniu fabryka - o czym koncern Alstom poinformował w lipcu zeszłego roku - ma dostarczyć 79 pociągów dla holenderskiej spółki Nederlandse Spoorwegen, która jest głównym kolejowym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii. Dostawy pociągów mają rozpocząć się w styczniu 2020 r. Wartość całego zamówienia, w którego realizacji będzie uczestniczył śląski zakład, przekracza 800 mln euro.

Koncern Alstom ma siedzibę główną we Francji i zatrudnia 31 tys. pracowników w ponad 60 krajach. Produkuje m.in. tabor szynowy: tramwaje, wagony metra oraz pociągi. W jego ofercie są zarówno pociągi wielkich prędkości, jak i kompletne rozwiązania dla metra czy komunikacji tramwajowej, a także usługi, jak utrzymanie i modernizacja infrastruktury oraz systemy sterowania ruchem kolejowym i infrastrukturą. Koncern jest światowym liderem zintegrowanych systemów kolejowych. W roku finansowym 2015/16 Alstom odnotował sprzedaż wartości 6,9 mld euro oraz pozyskał zamówienia na 10,6 mld euro.

W Polsce Alstom jest reprezentowany przez spółkę Alstom Konstal w Chorzowie – jednego z największych producentów taboru kolejowego dla europejskich operatorów. W chorzowskiej fabryce oraz w Centrum Serwisowym Pendolino w Warszawie zatrudnia w sumie ponad 1,1 tys. osób. Alstom rozwija też w Chorzowie centrum inżynieryjne.

>>> Czytaj też: MON: analizujemy możliwość zakupu używanych F-16 lub nowych F-35