Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,8 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,6 proc., zaś Nasdaq Comp rośnie o 0,8 proc.

Podczas środowej sesji Dow Jones Industrial przebił psychologiczną granicę 20.000 pkt., do której zbliżał się na początku roku. Rekordy biją również inne amerykańskie indeksy - w czasie środowej sesji Nasdaq Comp sięgnął do ok. 5.650 pkt., a S&P do 2.296 pkt., osiągając tym samym historyczne śródsesyjne maksima.

Do zwyżek indeksu DJI najmocniej przyczyniają się Boeing i IBM.

W USA trwa sezon publikacji przez spółki danych finansowych za IV kwartał. Przed sesją wyniki podały m. in. United Tech, Abbott Labs i Boeing. Wyniki Boeinga były znacznie lepsze niż przewidywał to konsensus, z kolei w przypadku United Tech - dane potwierdziły oczekiwania analityków. Natomiast wyniki Abbott Labs rozczarowały rynek.

Popołudniu kurs Boeinga rośnie o 4,2 proc., United Tech zniżkuje o 1,8 proc., a Abbott Labs spada o 1 proc.

Po zamknięciu sesji swoje dane za IV kwartał przedstawią AT&T, eBay, Qualcomm, F5 Networks, Las Vegas Sands, Vertex Pharma i Western Digital.

W centrum uwagi inwestorów z Wall Street znajdują się kolejne wypowiedzi i decyzje nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, które - póki co - w ocenie rynków, nie są negatywne. W środę prezydent USA ma podpisać dekret o budowie muru granicznego. Na stronach "New York Times" podano, że podczas wizyty Donalda Trumpa w Departamencie Bezpieczeństwa, prezydent USA planuje podpisać dekret na temat skierowania funduszy federalnych na budowę muru granicznego na południowej granicy USA, co zapowiadał podczas swojej kampanii wyborczej.

Inwestorzy z uwagą przyglądają się też surowcom, po tym jak realizując wyborcze obietnice, Donald Trump podpisał we wtorek dekrety umożliwiające wznowienie dwóch kontrowersyjnych ropociągów: Keystone XL łączącego Kanadę z USA oraz Dakota Access Pipeline, którym ma płynąć ropa z Dakoty Północnej do Illinois.

We środę Departament Energii USA (DoE) opublikował raport na temat zapasów ropy w tym kraju. Z danych BoE wynika, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 2,84 mln baryłek.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko zwyżkują. Baryłka WTI w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,4 USD. Tymczasem Brent w dostawach na marzec w Londynie kosztuje 55,6 USD za baryłkę.

Z kolei w opublikowanym we wtorek raporcie Banku Światowego na temat prognoz dla rynków surowców (Commodity Markets Outlook) wynika, że bank podtrzymał październikową prognozę dla cen ropy naftowej na 2017 r. na poziomie 55 dolarów za baryłkę (wzrost o 29 centów wobec 2016 r.).

W środę inwestorzy poznali kilka odczytów makroekonomicznych. Zarówno wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji w styczniu, jak i indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, za ten sam miesiąc okazały się niższe od konsensusu rynkowego. Z kolei w USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA, a indeks cen domów FHFA wyniósł w listopadzie 0,5 proc. i był wyższy od konsensusu rynkowego.

Na rynku walutowym amerykański dolar wciąż pozostaje relatywnie słaby. Po południu notowania eurodolara spadają do 1,074. Z kolei kurs USD/JPY oscyluje wokół 113,7. Ekonomiści oceniają, że przełomowy dla amerykańskiej waluty może być najbliższy piątek, kiedy to zaplanowana została publikacja wstępnych danych na temat PKB USA za IV kwartał.

Tymczasem w Europie indeks Euro Stoxx 50 idzie w górę o 1,5 proc. Francuski CAC 40 rośnie o ponad 1,1 proc., brytyjski FTSE 100 zwyżkuje 0,3 proc., a niemiecki DAX idzie w górę o 1,8 proc. Euro Stoxx 600 zwyżkuje o 1,3 proc.

Nawet o ponad 15 proc. rosły w środę notowania Logitech, po tym jak spółka produkująca sprzęt peryferyjny do komputerów opublikowała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za trzeci kwartał. Firma szacuje, że jej sprzedaż detaliczna wzrośnie o ok. 12-13 proc. za cały rok, wobec szacowanych wcześniej 8-9 proc.

Tymczasem, hiszpański bank Santander poinformował w środę, że zysk netto w czwartym kwartale wyniósł 1,60 mld euro, tj. zwiększyły się o 25 mln euro rdr. Kurs banku idzie w górę o ponad 4,4 proc.

We wtorek głos zabrała członkini Europejskiego Banku Centralnego, Sabine Lautenschlaeger, która powiedziała, że EBC powinien wkrótce rozpocząć rozmowy na temat zakończenia programu stymulacji fiskalnej - donosi Reuters.

W środę podczas przemówienia w Wiesbaden szef Bundesbanku, Jens Weidmann, zaznaczył, że "digital finance otwiera masę możliwości, ale nie powinniśmy zaniedbywać ryzyk, które ze sobą niesie". Dodał, że branża, która obrót pieniędzy łączy z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, przynosi zwiększenie efektywności i podsyca konkurencyjność na rynku finansowym.

Z kolei na godzinę 17.30 swoje publiczne wystąpienia zaplanował szef Banku Anglii (BoE), Mark Carney.

INDEKS CEN NIERUCHOMOŚCI FHFA W USA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wyniósł w listopadzie 0,5 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że indeks wyniesie 0,4 proc. W październiku indeks cen nieruchomości FHFA wyniósł 0,4 proc.

INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNYCH W USA WZRÓSŁ

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 20 stycznia o 4,0 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,8 proc. Wskaźnik jest teraz o 18,0 proc. poniżej wartości sprzed roku.

ZAPASY ROPY W USA W UBIEGŁYM TYGODNIU POSZŁY W GÓRĘ - DOE

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,84 mln baryłek, czyli 0,6 proc., do 488,3 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 76 tys. baryłek, czyli prawie 0 proc. do 169,15 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 6,796 mln baryłek, czyli o 2,8 proc., do 253,22 mln baryłek.

DEKLARACJE TRUMPA O PROTEKCJONIZMIE TRZEBA BRAĆ NA POWAŻNIE - FT

Większość polityków używa określenia "protekcjonizm" jako obelgi, nie dotyczy to jednak nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który swoimi wypowiedziami anonsuje najbardziej dramatyczne zmiany w polityce handlowej od lat - komentuje w środę "Financial Times". Poniedziałkową deklaracją o zamiarze renegocjacji układu o wolnym handlu NAFTA (z Meksykiem i Kanadą) i wycofaniu USA z niemal sfinalizowanej Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) Trump "zasygnalizował wyraźne zerwanie z ostatnią ponadpartyjną amerykańską polityką handlową".

Gospodarczy dziennik zastrzega, że "nie jest jasne, co Donald Trump może osiągnąć na drodze swoich negocjacji". Przyznaje, że USA mogą wprowadzić pewne znaczące zmiany do NAFTA, "które, choć szkodliwe, nie doprowadzą do całkowitego załamania umowy". Wśród możliwych zmian "FT" wymienia zmianę obowiązujących w układzie tzw. zasad pochodzenia, aby utrudnić Kanadzie i Meksykowi korzystanie z zasobów, m.in. w Chinach, przy sprzedaży towarów w Stanach Zjednoczonych. Waszyngton może także zmodyfikować zasady zamówień publicznych na korzyść amerykańskich firm.

Jednak - jak zaznacza dziennik - Trumpowi "znacznie trudniej będzie podjąć tak radykalne kroki jak nałożenie 35-procentowych ceł na towary z Meksyku". Nawet gdyby USA całkowicie zerwały z układem NAFTA i wróciły do wiążącej kraje Światowej Organizacji Handlu (WTO) klauzuli największego uprzywilejowania, cła w takim przypadku są zasadniczo poniżej progu 35 proc.

CENY SUROWCÓW PRZEMYSŁOWYCH W 2017 R. SILNIE WZROSNĄ - BANK ŚWIATOWY

W opublikowanym we wtorek raporcie Banku Światowego na temat prognoz dla rynków surowców (Commodity Markets Outlook) poinformowano, że bank podtrzymał październikową prognozę dla cen ropy naftowej na 2017 r. na poziomie 55 dolarów za baryłkę (wzrost o 29 centów wobec 2016 r.). Prognoza zakłada, że kraje należące do OPEC oraz inni producenci niezrzeszeni w kartelu tylko częściowo dostosują się do porozumienia w sprawie limitu wydobycia.

Bank podwyższył jednocześnie swoje prognozy dotyczące cen metali - spodziewa się, że ich ceny wzrosną w 2017 r. o 11 procent (wobec czteroprocentowego wzrostu prognozowanego w październiku). Jak napisano w informacji prasowej, ceny pójdą w górę, ponieważ zmniejsza się podaż, zaś popyt ze strony Chin i gospodarek rozwiniętych utrzymuje się na wysokim poziomie.

Według autorów raportu, ceny surowców rolnych mogą wzrosnąć w 2017 r. o mniej niż 1 procent., a ceny metali szlachetnych mogą spaść o 7 procent ze względu na rosnące stopy procentowe i mniejsze zakupy od inwestorów szukających bezpiecznych instrumentów - napisano w komunikacie.

TRUMP WZNAWIA PROJEKTY KONTROWERSYJNYCH ROPOCIĄGÓW

Realizując wyborcze obietnice, prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek dekrety umożliwiające wznowienie dwóch kontrowersyjnych ropociągów: Keystone XL łączącego Kanadę z USA oraz Dakota Access Pipeline, którym ma płynąć ropa z Dakoty Północnej do Illinois. Oba te projekty zostały zablokowane przez administrację prezydenta Baracka Obamy m.in. z powodów środowiskowych. Trump wielokrotnie opowiadał się za ich dokończeniem.

Rurociąg Keystone XL, którym ropa miałaby popłynąć z Kanady do rafinerii w południowych stanach USA nad Zatoką Meksykańską (1900 km), był priorytetem Republikanów, którzy argumentowali, że nie tylko zwiększy on niezależność energetyczną USA, ale też powstanie dzięki niemu nawet 42 tys. nowych miejsc pracy. Wielokrotnie próbowali uchwalić ustawę ws. budowy Keystone XL, ale gdy w końcu im się to udało, Obama ją zawetował.

Z kolei Dakota Access Pipeline znany pod skrótem DAPL to prawie już ukończony ropociąg, którym ma płynąć ropa z łupków z Dakoty Północnej, przez Dakotę Południową i Iowa aż do stanu Illinois, skąd będzie transportowana do rafinerii nad Zatoką Meksykańską. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,8 mld dolarów.

Trump podpisał we wtorek także dekret, zgodnie z którym do budowy rurociągów w USA ma być wykorzystywana amerykańska stal. "Bardzo nalegamy na to, że jeśli mamy w USA budować rurociągi, to rury powinny powstawać w USA" - powiedział.

INDEKS IFO W NIEMCZECH W STYCZNIU PONIŻEJ KONSENSUSU

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w styczniu 109,8 pkt. wobec 111,0 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się tymczasem indeksu na poziomie 111,3 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 116,9 pkt. wobec 116,7 pkt. poprzednio. Tu analitycy spodziewali się 117,0 pkt. Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 103,2 pkt. wobec 105,5 pkt. poprzednio. Oczekiwano 105,8 pkt.

NASTROJE W BIZNESIE FRANCJI W STYCZNIU NIECO SŁABSZE

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w styczniu 104 pkt. wobec 105 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie urząd statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się tymczasem stabilizacji i wskaźnika na poziomie 105 pkt. INSEE wylicza wskaźnik po zebraniu danych ankietowych z 4.000 firm. (PAP)

(PAP)