Kuczinskis zapewnił po spotkaniu z premier Beatą Szydło, że Polska jest bardzo ważnym partnerem Łotwy w UE i NATO.

"Ze swojej strony potwierdzam to, co mówiła premier Polski, że dla nas ważna jest współpraca na wszystkich płaszczyznach, także wsparcie polskich szkół i stowarzyszeń kulturalnych na Łotwie" - powiedział szef łotewskiego rządu.

Jak dodał Polskę i Łotwę łączą "wspaniałe relacje bilateralne", a oba kraje mają szanse na rozwój współpracy gospodarczej.

Poinformował, że w trakcie rozmowy z premier Szydło zwrócił uwagę m.in. na kwestie bezpieczeństwa. "Polska ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa regionu i to jest jeden z naszych najbliższych partnerów w NATO" - powiedział.

Podkreślił, że Polska regularnie patroluje przestrzeń powietrzną, a wkrótce wyśle tam także swoich żołnierzy w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Łotwa jest jednym z czterech państw, w których postanowiono umieścić grupy batalionowe NATO w ramach wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu. W ubiegłym roku na lipcowym szczycie w Warszawie postanowiono, że na terenie Polski i trzech państw bałtyckich rozmieszczone zostaną cztery grupy batalionowe; każda grupa ma tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością (w Polsce - USA, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, w Estonii - Wielka Brytania). Obecnie trwa realizacja postanowień szczytu.

Polska wyśle żołnierzy do batalionu na Łotwie oraz pododdział do Rumunii.

Kuczinskis poinformował, że czwartkowa rozmowa z premier Szydło dotyczyła także transportu i energetyki oraz tendencji rozwoju w regionie.