"Rada Ministrów wyznaczyła termin w I kwartale, ale mam nadzieję, że uda się w I półroczu, żeby przedstawić nowy model finansowania" - powiedział Tchórzewski podczas otwarcia konferencji "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej".

"Mimo że stoimy na stanowisku, iż filarem naszej energetyki jest energetyka węglowa, to nie znaczy, że mamy odstąpić od budowy nowych technologii w energetyce" - powiedział także minister.

Podkreślił, że energetyka jądrowa daje także znaczne efekty klimatyczne i zapewnia stabilny dopływ energii.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów z października ub.r., Ministerstwo Energii miało przedstawić wyniki prac nad aktualizacją "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ), w tym założeń dotyczących optymalnego modelu finansowania inwestycji oraz postępowania przetargowego w I kwartale 2017 r., a aktualizację samego Programu - do końca 2017 r.

W ub. tygodniu Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania. Podkreślił, że wcześniej zakładany tzw. mechanizm różnicowy nie znalazł akceptacji kierownictwa ministerstwa i stąd program został zawieszony.

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.