Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,61 proc. do 19.971,13 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,60 proc. do 2.280,90 pkt.

Nasdaq Comp. stracił 0,83 proc. i wyniósł 5.613,71 pkt.

"Pierwsze dwa miesiące po wyborach skupialiśmy się na pozytywach dla spółek. Widzimy jednak, że życie nie jest takie proste. Być może rynek zaczął analizować także drugą stronę medalu. Prawdopodobnie administracja Trumpa nie będzie realizowała wszystkich postulatów, których życzy sobie biznes" - ocenił Craig Sterling, szef analiz rynku akcji USA w Pioneer Investments.

W centrum uwagi rynków znajdują się decyzje o zaostrzeniu polityki migracyjnej w Stanach Zjednoczonych.

W piątek Donald Trump podpisał dekret, który zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko.

Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Decyzja Trumpa spotkała się z krytyką ze strony wielu państw oraz przedstawicieli m.in. Google'a, Apple'a, czy Goldman Sachs.

Z kolei w poniedziałek Trump podpisał dekret, na mocy którego agencje federalne będą zobowiązane do zmniejszenia liczby przepisów, jeżeli opublikują nowe.

Na poniedziałek w USA nie zaplanowano publikacji wyników dużych spółek. W tym tygodniu rynek czeka na raporty kwartalne dużych technologicznych koncernów. We wtorek wyniki poda Apple, w środę Facebook, a w czwartek Amazon.

Do końca piątkowej sesji 34 proc. spółek notowanych na indeksie S&P 500 podało swoje wyniki, z czego 66 proc. pozytywnie zaskoczyło poziomem zysku. W porównaniu do IV kw. 2015 r. zyski przedsiębiorstw z S&P 500, które zdążyły opublikować raporty kwartalne, wzrosły o 4,6 proc. i były o 1,5 proc. wyższe od szacunków Bloomberga. Analitycy ankietowani przez tę agencję spodziewają się, że zyski spółek z S&P 500 wzrosną w IV kw. rdr o 4,1 proc.

W najbliższych dniach uwaga rynku skupi się na decyzjach banków centralnych. We wtorek nad ranem czasu polskiego zakończy się posiedzenie Banku Japonii, a w czwartek Banku Anglii.

Oczy rynku zwrócone są jednak najbardziej ku amerykańskiej Rezerwie Federalnej, która poinformuje o swojej decyzji w środę. Po grudniowej podwyżce stóp procentowych inwestorzy nie spodziewają się, by Fed zdecydował się już teraz na kolejny ruch w górę. Dlatego też w centrum zainteresowania znajdzie się ton komunikatu po posiedzeniu. Rynek będzie szukać wskazówek względem ścieżki podwyżek w tym roku. Jastrzębi wydźwięk komunikatu może umocnić oczekiwania na podwyżkę kosztu pieniądza w USA już w marcu, co w zbyt niskim stopniu - w ocenie części analityków - jest uwzględnione w cenach.

Z danych makro w USA, zgodne z oczekiwaniami, w poniedziałek okazały się wskazania dochodów i wydatków Amerykanów, podobnie jak deflatora PCE, preferowanej przez Fed miary inflacji.

Najważniejsza publikacja makro przypada na piątek. Wówczas opublikowany zostanie comiesięczny raport z rynku pracy USA.

Kurs EUR/USD pozostaje bez większych zmian na poziomie 1,069, zaś USD/JPY spada o 1,2 proc. do 113,7.

Notowania ropy spadają. Baryłka WTI tanieje o 0,9 proc. do 52,7 USD, a Brent o 0,5 proc. do 55,3 USD.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji Euro Stoxx 50 zniżkował o 1,2 proc., niemiecki DAX spadł o 1,1 proc., francuski CAC 40 stracił 1,1 proc., a brytyjski FTSE 100 poszedł w dół o 0,9 proc.

DWA ZA JEDEN - DEREGULACJA WG TRUMPA

W poniedziałek Donald Trump podpisał dekret, na mocy którego agencje federalne zobowiązane są do wyeliminowania dwóch przepisów w zamian za wprowadzenie jednego z nich w życie. Źródła agencji Bloomberg podały, iż dekret nie będzie mieć zastosowania do regulacji związanych z bezpieczeństwem narodowym oraz wojskowością. Przed godz. 18 czasu polskiego tekst dekretu nie był publicznie dostępny.

WYDATKI I DOCHODY AMERYKANÓW W GÓRĘ W XII

Wydatki amerykańskich konsumentów w grudniu wzrosły o 0,5 proc. mdm, po tym jak w listopadzie wzrosły o 0,2 proc. mdm. Dochody Amerykanów w grudniu wzrosły o 0,3 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,1 proc. mdm w poprzednim miesiącu po korekcie vs. braku zmian przed korektą. Ekonomiści spodziewali się, że dochody konsumenckie wzrosną o 0,4 proc. mdm, a wydatki o 0,5 proc.

DEFLATOR PCE W USA STABILNY W XII

Deflator PCE w USA w grudniu wyniósł 1,6 proc. rdr, wobec 1,4 proc. w XI. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,7 proc. rdr, wobec 1,7 proc. w listopadzie, po korekcie. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik w grudniu wyniesie 1,7 proc. rdr, a bazowy 1,7 proc.

W ujęciu mdm w grudniu deflator PCE wyniósł 0,2 proc. wobec wzrostu o 0,1 proc. w XI, po korekcie z 0,0 proc. Bez cen żywności i energii, deflator PCE wyniósł zaś 0,1 proc., wobec 0,0 proc. miesiąc wcześniej. Tutaj analitycy oczekiwali odpowiednio: 0,2 proc. i 0,1 proc.

Bazowy deflator PCE stanowi preferowaną przez Fed miarę inflacji. Oficjalny cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2,0 proc.

LICZBA UMÓW NA SPRZEDAŻ DOMÓW W USA WZROSŁA W XII

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w grudniu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 1,6 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca. W listopadzie liczba podpisanych umów na sprzedaż domów (pending home sales) spadła o 2,5 proc. mdm.

EBC NIE PORUSZY W MARCU TEMATU TAPERINGU - NOWOTNY, EBC

Europejski Bank Centralny na posiedzeniu w marcu na pewno nie będzie dyskutować nad ograniczeniem (taperingiem) programu luzowania ilościowego, a poprzednio podjęte przez EBC decyzje wyznaczyły wyraźną ścieżkę na 2017 r. - ocenił w poniedziałek Ewald Nowotny, członek Rady Prezesów EBC.

INFLACJA W NIEMCZECH W I NIECO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Inflacja HICP spadła w Niemczech w styczniu 2017 r. o 0,8 proc. mdm, a rdr wrosła o 1,9 proc. rdr - podano we wstępnym wyliczeniu.

Konsensus rynkowy zakładał spadek wskaźnika o 0,7 proc. mdm oraz wzrost o 2,0 proc. rdr. Odczyt wskaźnika w ujęciu rocznym jest najwyższy od lipca 2013 r. W grudniu ceny konsumenta w Niemczech wzrosły o 1,0 proc. mdm, a rdr wzrosły o 1,7 proc.

POTRZEBY FINANSOWE GRECJI "WYBUCHOWE" - MFW

W niedzielę agencja Bloomberg dotarła do szkicu raportu MFW, w którym określono potrzeby finansowania tego kraju w najbliższych dekadach jako "wybuchowe", jeżeli nie dojdzie do złagodzenia warunków planu ratunkowego. Scenariusz bazowy MFW zakłada, że dług publiczny Grecji osiągnie 275 proc. PKB do 2060 r., a potrzeby finansowe sięgną 62 proc. PKB. Greckie szacunki wskazują, iż obecny poziom długu publicznego to 180 proc. PKB. 6 lutego zarząd MFW zbierze się, by przedyskutować zdolność Grecji do obsługi zadłużenia.

LEKKA POPRAWA NASTROJÓW W GOSPODARCE EUROLANDU

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w styczniu 107,9 pkt. wobec 107,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się w I indeksu na poziomie 107,8 pkt. (PAP)