Odpowiedzi na nasze pytania sprawiły gminom nie lada problem. Dlatego na naszej infografice chcieliśmy uchwycić pewne niuanse, na które zresztą wskazywały samorządy. Część np. byłaby skłonna poprzeć projekt ustawy, pod warunkiem że będzie on odpowiednio skonsultowany lub zmieniony w kluczowych kwestiach. Spora część gmin zapowiada pójście w ślady Warszawy i zorganizowania referendów lokalnych – tak więc ewentualne poparcie dla projektu lub jego brak uzależnia od wyniku tych plebiscytów.

Najczęściej podwarszawskie samorządy obawiają się utraty ważnych z ich punktu widzenia kompetencji, podziału środków finansowych.

– Z jednej strony boimy się, iż włączenie naszej gminy do m.st. Warszawy spowoduje, że nasz głos w sprawach decydujących o metropolii, a więc i o nas – stanie się głosem mało słyszalnym i mało branym pod uwagę.

Ale z drugiej strony, czy pozostanie poza obszarem metropolitalnym, w przypadku kiedy pozostałe gminy naszego powiatu weszłyby w jego skład, jest dla nas korzystne? – zastanawiają się urzędnicy z Góry Kalwarii.