Polwax chce w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę instalacji odolejaniaWarszawa, 07.02.2017 (ISBnews) - Polwax może wkrótce ogłosić decyzję o wyborze generalnego realizatora inwestycji (GRI) instalacji odolejania rozpuszczalnikowego. W tym roku spółka chce doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę, poinformował ISBnews prezes Dominik Tomczyk.

"W zeszłym tygodniu dokonaliśmy wyboru generalnego realizatora inwestycji. Kiedy zostanie on zaakceptowany przez bank finansujący, będziemy mogli ogłosić wybór. Generalnym realizatorem będzie podmiot, który zna się na technologii" - powiedział Tomczyk w rozmowie z ISBnews.

Inżynier kontraktu został już wybrany, jest nim firma Ichemad-Profarb.

"W tym roku przede wszystkim ma nastąpić już rozrysowanie instalacji i doprowadzenie do uzyskania pozwolenia na budowę" - powiedział prezes.

Jednocześnie będzie trwało zamawianie materiałów i komponentów, w tym kluczowych elementów dostarczanych przez licencjodawcę - ThyssenKrupp. Najbardziej intensywne działania zaplanowane są jednak na 2018 r.

Od lipca do grudnia 2019 będzie następował rozruch instalacji, natomiast 2020 r. będzie pierwszym pełnym rokiem jej pracy, na pełnych mocach.

"Harmonogram finansowo-rzeczowy powstanie mniej więcej w ciągu dwóch miesięcy, ale według naszego rozeznania 2018 będzie rokiem największego obciążenia finansowego" - powiedział także Tomczyk.

Polwax we wrześniu 2016 t. zdecydował o rozpoczęciu strategicznej inwestycji Instalacji Odolejania Rozpuszczalnikowego zlokalizowanej w zakładzie produkcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach. Szacowany łączny koszt inwestycji wynosi 123,6 mln zł. Będzie to trzecia największa instalacja tego typu w Europie.

Polwax jest jednym z największych producentów i dystrybutorów parafiny przemysłowej w Europie oraz liderem w tej branży w Polsce. Posiada zakłady w Jaśle oraz Czechowicach-Dziedzicach. Spółka zadebiutowała na GPW w październiku 2014 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)