Powitanie przed gmachem KPRM rozpoczęło się od odegrania hymnów Niemiec i Polski. W uroczystości ze strony polskiego rządu wzięli udział m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, wiceszef MSZ Konrad Szymański i szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

Premier Szydło i kanclerz Merkel mają rozmawiać m.in. o kwestiach europejskich takich jak obronność, polityka klimatyczna, energetyka i kryzys migracyjny. Szefowa polskiego rządu zapowiadała też, że poruszy z kanclerz Niemiec kwestię poparcia Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej.

O godz. 15.45 kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.

Według informacji PAP do rozmowy Merkel z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim dojdzie o godz. 18 w hotelu Bristol.

Z inicjatywy niemieckiej dojdzie również do spotkania z liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Oba te ugrupowania należą do Europejskiej Partii Ludowej - grupy, do której należy także partia CDU niemieckiej kanclerz.

Kanclerz Merkel ma się ponadto spotkać z przedstawicielami niemieckiej mniejszości.

Wizytę zwieńczy kolacja wydawana przez premier Szydło w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich o godz. 19.20.

Szydło vs Merkel

Polska i Niemcy to ważne dwa kraje, które ze sobą współpracują; zależy nam na tym, żeby partnerska współpraca jeszcze się pogłębiała - powiedziała premier Szydło po wtorkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie.

Szydło zaznaczyła, że wizyta w Polsce kanclerz Niemiec jest traktowana jako dopełnienie ubiegłorocznych obchodów 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie.

"Polska i Niemcy to ważni partnerzy. Mamy wiele wspólnych, bilateralnych relacji, zarówno gospodarczych, jak i związanych z bezpieczeństwem. Mamy wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej. Realizujemy wspólnie również projekty humanitarne. To pokazuje, że Polska i Niemcy to ważne dwa kraje, które ze sobą współpracują. Jesteśmy sąsiadami. Zależy nam na tym, żeby ta partnerska współpraca jeszcze się pogłębiała" - podkreśliła premier Szydło.

Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podkreśliłam, że realizacja inwestycji Nord Stream2 jest dla Polski nie do zaakceptowania - oświadczyła premier.

"Podkreśliłam w naszej rozmowie, że dla Polski nie do zaakceptowania jest realizacja inwestycji Nord Stream2. Podkreśliłam, że Polska jest otwarta na to, żeby rozmawiać o ambitnej europejskiej polityce klimatycznej, ale z uwzględnieniem tego miksu energetycznego, który dla każdego kraju jest jak najbardziej odpowiadający" - powiedziała premier Polski na wspólnej z niemiecką kanclerz konferencji prasowej, zorganizowanej po ich spotkaniu w Warszawie.

Powinniśmy być nastawieni na rozwój i scalanie UE, ale z poszanowaniem i wzmocnieniem państw narodowych - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel w Warszawie.

Szydło dodała, że podczas rozmowy z niemiecką kanclerz wspomniała, iż dla Polski "bardzo ważne jest to, by przede wszystkim wzmocnić parlamenty narodowe, by państwa europejskie, członkowie Unii Europejskiej, mieli poczucie tego, że są traktowani na równych zasadach, byśmy budowali jedność, starali się dyskutować".

"To będzie postulat Polski, byśmy dyskutowali przede wszystkim o tym, co nas łączy i szukali w tych obszarach, w których są różnice zdań, tych płaszczyzn porozumienia" - dodała premier.

Według niej jest to konieczne, by w ogóle rozpocząć konstruktywną dyskusję o zmianach w UE. "Że te zmiany są konieczne, o tym jestem przekonana" - zaznaczyła Szydło.

Podkreśliła, że Brexit jest faktem. Jak oceniła, trzeba spróbować rozwiązać pojawiające się problemy w UE, by więcej do takich decyzji w poszczególnych krajach UE nie dochodziło. "Polska jest zdania, że powinniśmy być nastawieni na rozwój UE, scalanie UE ale z poszanowaniem i wzmocnieniem państw narodowych" - oświadczyła szefowa rządu.

Współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach - na kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw obywatelskich - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie.

"Nasza kooperacja opiera się na trzech filarach, (to) kooperacja polityczna, zarówno na szczeblu bilateralnym, jak i również innym. To jest również ścisła kooperacja gospodarcza, oraz współpraca na szczeblu społeczeństw obywatelskich" - powiedziała kanclerz Merkel.

Podziękowała też szefowej polskiego rządu za przyjazne przyjęcie, zaproszenie do Warszawy oraz chęć kontynuacji współpracy dwustronnej.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że jej rozmowy z Szydło dotyczyły m.in. tego, co możemy wspólnie zrobić w Unii Europejskiej, a także o ochrony klimatu.

W zakresie zmian traktatowych w UE będę się opowiadać za tym, żebyśmy byli ostrożni - zadeklarowała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Mamy po części takie same wyobrażenia jeśli chodzi o rynek wewnętrzny, unię energetyczną, obronność i zabezpieczenie granic.

Kanclerz Merkel była pytana na konferencji po spotkaniu z szefową polskiego rządu m.in. o zbieżności i rozbieżności ze stanowiskiem Polski w sprawie przyszłości UE.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że nie rozmawiała z premier Szydło szczegółowo o przyszłości UE, a takie rozmowy odbędą się wieczorem podczas kolacji wydanej przez szefową polskiego rządu.

"Mamy po części takie same wyobrażenia jeśli chodzi o realizację rynku wewnętrznego, albo unię energetyczną, czy też kwestie związane z wspólnymi staraniami w dziedzinie obrony i zabezpieczenia granic" - mówił Merkel.

"Być może są też pewne wyobrażenia, które idą w kierunku zmian traktatowych. W tym zakresie będę się opowiadać za tym, żebyśmy byli ostrożni, ponieważ powołanie konwentu w Europie wiąże się z przedstawieniem tego dokąd zmierzamy, czy mamy wspólny cel, czy każdy kraj ma swój cel" - powiedziała kanclerz Niemiec.

"Rozmawialiśmy o wzmocnieniu wymiaru wschodniego i raz jeszcze też podkreśliłam, że Niemcy wiedzą, że muszą zwiększać wydatki na obronę" - powiedziała Angela Merkel. Jak podkreśliła, w porównaniu z 2016 rokiem, wydatki te wzrosły w tym roku o 5 proc.

Merkel zastrzegła, że nie chodzi tutaj o tworzenie jakiejś przeciwwagi dla NATO. "Chcemy ściślej współpracować również na szczeblu europejskim. W tym zakresie wydaje mi się, że Niemcy i Polska mają tutaj takie samo zdanie" - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Rozmowa szefowych rządów Polski i Niemiec dotyczyła także zabezpieczenia granic. "Tutaj Polska bardzo dużo robi ponieważ mamy też nielegalną migrację u nas ze wschodu i w razie potrzeby nasi ministrowie spraw wewnętrznych będą w tym zakresie ściśle współpracować" - zadeklarowała Merkel.

Poinformowała, że w planach ma jeszcze rozmowę z Beatą Szydło na temat przyszłości Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. "Teraz jeszcze nie poruszyłyśmy tego tematu" - dodała Merkel. Wieczorem zaplanowana jest wspólna kolacja obu szefowych rządów w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Jako "znak" współpracy polsko-niemieckiej określiła projekt odbudowy szkół libańskich. Podkreśliła, że to jeden ze sposobów zwalczania przyczyn uchodźctwa. "I tutaj widzimy właśnie jeden z priorytetów w ramach kryzysu migracyjnego" - powiedziała Angela Merkel.