Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,4 proc, S&P 500 idzie w górę o 0,2 proc., Nasdaq Comp rośnie o 0,4 proc.

DJI i Nasdaq ustanowiły po rozpoczęciu sesji nowe historyczne maksima, odpowiednio 20.155 pkt. i 5.688

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się notowania Boeinga, a w dół indeks ciągną notowania Chevron.

W ujęciu sektorowym najlepiej radzą sobie spółki technologiczne i przemysłowe, a najgorzej telekomy i spółki paliwowe.

Niemal 5 proc. pod kreską znalazły się notowania General Motors, mimo iż zysk spółki w IV kw. okazał się wyższy od oczekiwań.

Po ostatnim dzwonku na Wall Street wyniki podadzą m.in. Walt Disney i Mondelez.

Do wtorku swoje wyniki za IV kw. 2016 r. podało 60 proc. spółek notowanych na indeksie S&P 500, z których 67 proc. zaskoczyło in plus wynikami. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się przeciętnego wzrostu zysku amerykańskich spółek o 5,9 proc. rdr, podczas gdy na początku sezonu wyników oczekiwano 3,8 proc.

Rynki z uwagą śledzą decyzje administracji Donalda Trumpa. We wtorek federalny sąd apelacyjny w San Francisco rozpatrzy legalność antyimigracyjnego dekretu prezydenta Donalda Trumpa, który w ubiegły piątek zawiesił tymczasowo sąd w Waszyngtonie.

Na rynku walutowym aprecjację kontynuuje amerykański dolar. Kurs EUR/USD ustanowił we wtorek sesyjne minimum na poziomie 1,066, a od poniedziałkowego maksimum 1,08 kurs eurodolara spadł już o 1,2 proc.

Amerykańskiej walucie sprzyjają wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych. W USA kolejny członek Fed (w sobotę pierwszy uczynił to John Williams, prezes Fed z San Francisco) - Peter Harker z Fed Philadelphia, nie wykluczył podwyżki stopy funduszy federalnych już w marcu.

Rynek wycenia obecnie 2 podwyżki, najwcześniej w czerwcu, podczas gdy najnowsze, grudniowe projekcje Fed sugerują 3 podwyżki w 2017 r.

Euro znalazło się pod presją również w reakcji na gołębią w ocenie rynku, poniedziałkową wypowiedź prezesa EBC. Mario Draghi powtórzył, iż wsparcie ze strony polityki monetarnej nadal jest potrzebne, by inflacja w strefie euro wzrosła do celu inflacyjnego EBC (tuż poniżej 2 proc. w średnim terminie) i może zostać zwiększone, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Zniżki z poniedziałku kontynuuje ropa naftowa. Baryłka ropy WTI w dostawach na marzec jest wyceniana po 52,2 USD, w dół o 1,5 proc., a Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55 USD, w dół o 1,3 proc.

Rynek spodziewa się, że piąty tydzień z rzędu wzrosną zapasy surowca w amerykańskich magazynach. Ankietowani przez Bloomberga analitycy wskazują na wzrost tygodniowych zapasów o 2,5 mln baryłek. Oficjalne dane zostaną podane w środę po południu.

Po spadkach na początku tygodnia we wtorek na giełdach w Europie dominują kupujący. Indeks Euro Stoxx 50 rośnie 0,1 proc., francuski CAC 40 spada o 0,3 proc. Brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,6 proc. Niemiecki DAX idzie w górę o 0,6 proc.

Słabe wyniki kwartalne ciągną w dół kursy dużych spółek.

Nawet 3 proc. traciły akcje koncernu naftowego Statoil. Spółka zaraportowała 40 mln USD straty netto w IV kw., podczas gdy rynek oczekiwał 618 mln zysku. To trzeci kwartał pod kreską z rzędu.

Poniżej oczekiwań były również zyski kwartalne francuskiego banku BNP Paribas i brytyjskiego koncernu naftowego BP.

Z danych makro w Europie uwagę zwróciła produkcja przemysłu w Niemczech, która nieoczekiwanie spadła mdm o 3 proc., najmocniej od 8 lat. Dane te kontrastują z poniedziałkowym odczytem zamówień w niemieckim przemyśle, które zwyżkowały najmocniej od 3 lat.

Na początku lutego na rynki powróciły obawy o polityczne czynniki ryzyka, a w centrum uwagi znalazł się przebieg kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji, które odbędą się pod koniec kwietnia.

Francois Fillon - dotychczasowy faworyt wyborów - zmaga się z oskarżeniami o fikcyjne zatrudnianie swojej żony jako asystentki. Najnowsze sondaże wskazują, że nie wszedłby on do drugiej tury wyborów, a w pierwszej turze szanse na wygraną ma liderka prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, wyprzedzając Fillona i niezależnego centrystę Emmanuela Macrona.

Le Pen zapowiada, że po wygranej w wiosennych wyborach zorganizuje referendum w sprawie "Frexitu". Le Pen chce także, by Francja wystąpiła ze zintegrowanego dowództwa NATO i budowała własny potencjał obronny.

KASHKARI Z FED WYJAŚNIA SWOJĄ DECYZJĘ O POZOSTAWIENIU STÓP PROC. BEZ ZMIAN NA LUTOWYM POSIEDZENIU REZERWY FEDERALNEJ

Neel Kashkari, prezes Fed z Minneaopolis opublikował we wtorek esej, w którym przedstawił uzasadnienie dlaczego głosował za pozostawieniem bez zmian stopy funduszy federalnych w trakcie ubiegłotygodniowego posiedzenia Fed. Jego zdaniem, "wydaje się, że inflacja bazowa rośnie, ale bardzo powoli, o ile w ogóle", a koszty pracy nie wskazują na oznaki wzrastającej presji inflacyjnej, która by doprowadziła przekroczenia przez dynamikę cen 2-proc. celu Fed. W ocenie Kashkariego, sytuacja na rynku pracy w USA uległa mocnej poprawie i zbliżyła się do stanu pełnego zatrudnienia. Nie wiadomo jednak, jak wskazał ekonomista, czy został on już osiągnięty.

Kashkari napisał, że obecny poziom akomodacji monetarnej wydaje się odpowiedni, biorąc pod uwagę mandat Fed (maksymalne zatrudnienie i stabilność cen).

Dodał, że nie jest dla niego jasne, które podejście do kwestii podwyżek stóp w USA byłoby lepsze: stopniowe, agresywne lub wyczekujące.

HARKER Z FED NIE WYKLUCZA PODWYŻKI STÓP PROC. W USA W MARCU

"Nigdy nie wykluczam z góry podjęcia decyzji (o podniesieniu stóp procentowych przez Fed - PAP) na jakimkolwiek posiedzeniu. Wszystko zależy od danych. (...) Należy rozważać potencjalne podniesienie stóp procentowych o 25 pb w marcu, jednak jeszcze nie podjąłem decyzji" - powiedział w poniedziałek w nocy Patrick Harker z Fed Philadelphia.

Harker ocenił, że ubiegłotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy za styczeń były "bardzo dobre". Dodał, że nie chciałby, żeby Fed zbyt wolno normalizował politykę monetarną, choć nie uważa, by obecne tempo podwyżek stóp procentowych przez Fed było zbyt powolne.

"Ciągle wspieram opcję trzech podwyżek stóp w 2017 r." - dodał.

WYŻSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI GM, AKCJE POD KRESKĄ

Koncern motoryzacyjny General Motors wypracował w IV kw. roku podatkowego 1,28 USD skorygowanego zysku na akcję vs. 1,17 USD oczekiwań. Przychody spółki wyniosły 43,9 mld USD vs. 41,2 mld konsensusu. Spółka potwierdziła prognozy zysku na akcję na 2017 r. do 6-6,50 USD. Zysk netto GM spadł rdr o 71 proc. do 1,8 mld USD, zgodnie z oczekiwaniami. Kurs GM zniżkował w trakcie sesji na Wall Street niemal 5 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W NIEMCZECH W XII W DÓŁ NAJMOCNIEJ OD 8 LAT

W Niemczech w grudniu 2016 r. produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła o 3,0 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,5 proc., po korekcie z +0,4 proc. To najmocniejszy spadek wskaźnika od 8 lat. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,3 proc. Rdr produkcja przemysłowa spadła o 0,7 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,3 proc., po korekcie z +2,2 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 2,5 proc.

GRECJA NIE SPEŁNI WYMAGAŃ BUDŻETOWYCH NARZUCONYCH PRZEZ WIERZYCIELI - MFW

Grecja zmierza ku niewypełnieniu celów dla budżetu państwa, narzuconych przez europejskich wierzycieli w ramach programu pomocowego - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, opublikowanego w poniedziałek wieczorem. Nadwyżka salda pierwotnego w budżecie Grecji wzrośnie zdaniem MFW do 1,5 proc. w długim terminie, z 1 proc. w 2016 r. Tymczasem, wierzyciele wymagają nadwyżki w wysokości 3,1 proc. MFW powtórnie ocenił, iż dług publiczny Grecji jest nieobsługiwalny. Fundusz rozważy przyznanie Grecji nowej transzy pomocowej w wys. 86 mld euro, jeżeli Grecja przedstawi wiarygodne plany redukcji zadłużenia. Ze styczniowych danych MFW wynika, że dług publiczny Grecji w 2060 r. wyniesie 275 proc. PKB. Obecnie, jak wskazano w poniedziałkowym raporcie, wskaźnik ten wynosi 181 proc.

W reakcji na doniesienia MFW, rentowność 2-letnich greckich obligacji rośnie we wtorek ponad 70 pb, a 10-letnich o 15 pb.

SŁABY KWARTAŁ DLA BNP PARIBAS

BNP Paribas wypracował w IV kw. 2016 r. 1,44 mld euro zysku netto, wyraźnie poniżej oczekiwań 1,63 mld euro. Zysk przed opodatkowaniem spadł rdr o 36 proc. do 177 mln euro. W całym 2016 r. BNP zarobił 7,7 mld euro, najwięcej od 6 lat. Bank zamierza do 2020 r. zwiększać roczny zysk netto o 6,5 proc., a przychody o 2,5 proc. rocznie. Wskaźnik CET1 banku wzrósł na koniec 2016 r. do 11,5 proc. z 11,4 proc. kwartał wcześniej.

ZYSK BP PONIŻEJ OCZEKIWAŃ W IV KW.

Brytyjski koncern paliwowy BP w IV kw. 2016 r. zaraportował skorygowany zysk w kwocie 400 mln USD, podczas gdy konsensus zakładał 568 mln USD. Skorygowany zysk z segmentu downstream spółki spadł rdr o 28 proc. do 877 mln USD. Produkcja ropy i gazu przez BP w IV kw. spadła o 5 proc. rdr do 2,19 mln baryłek dziennie.

REZERWY WALUTOWE CHIN NAJNIŻSZE OD 2011 R.

Rezerwy walutowe Chin spadły w styczniu poniżej 3 bln USD po raz pierwszy od początku 2011 r. i wyniosły 2.998 bln USD.

SPADEK DEFICYTU HANDLOWEGO USA W XII

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w grudniu do 44,3 mld USD z 45,7 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie, wobec 45,2 mld USD przed korektą. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 45,0 mld USD. (PAP)

>>> Polecamy: USA chcą wojny handlowej z Niemcami? Bershidsky: Trump marzy o upadku euro