BZ WBK miał 19% udziału w rynku akredytyw importowych w 2016 r.Warszawa, 08.02.2017 (ISBnews) - Wartość akredytyw importowych obsłużonych przez Bank Zachodni WBK w 2016 r. wyniosła niemal 1,2 mld zł, co - według danych systemu SWIFT - dało 19% udziału w rynku, poinformował bank. BZ WBK obsłużył 3,5 tys. akredytyw, przy czym liczba ta była o 1/5 wyższa niż w analogicznym okresie 2015 roku, podano także.

"Wzrost udziałów rynkowych w produktach obsługi handlu zagranicznego to efekt wielu dużych projektów, które zrealizowaliśmy w ostatnich latach. Cały czas konsekwentnie rozwijamy moduł trade finance w bankowości elektronicznej. Jednocześnie scentralizowaliśmy kluczowe procesy. Bardzo ważnym działaniem jest program rozwoju eksportu, w którym zachęcamy i przekazujemy polskim firmom wiedzę o najlepszych praktykach realizacji strategii ekspansji zagranicznej" - powiedział dyrektor ds. rozwoju handlu zagranicznego Piotr Dylak, cytowany w komunikacie.

Akredytywa dokumentowa to jeden z głównych sposobów zabezpieczenia zagranicznych transakcji handlowych firm. W ramach takiego rozwiązania bank na polecenie zleceniodawcy (importera lub kupującego) składa pisemne zobowiązanie do zapłaty lub zabezpieczenia zapłaty określonej kwoty beneficjentowi tej akredytywy, przy czym wypłata akredytywy jest zawsze kontrolowana przez bank i wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów handlowych, ubezpieczeniowych i transportowych, podano.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

(ISBnews)