Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, podpisane zostały już dwie umowy na dostarczenie 9 szynobusów.

„Dwa pojazdy spalinowe dostarczy firma Newag z Nowego Sącza. Będą to szynobusy dwuczłonowe, każdy będzie mógł pomieścić 240 osób, w tym 115 miejsc będzie siedzących. Koszt ich zakupu to ponad 32 mln zł. Firma dostarczy je na Podkarpacie w I kwartale 2018 r.” - dodał.

Natomiast przetarg na dostawę siedmiu szynobusów elektrycznych wygrała bydgoska Pesa. Wartość podpisanej umowy to 125 mln zł. Dwa szynobusy będą miały po cztery składy, do każdego pojazdu zmieści się 460 osób, w tym blisko 200 z nich będzie miało zapewnione miejsca siedzące. Pozostałych pięć szynobusów będzie miało po trzy składy, które pomieszczą 350 osób, z czego 150 będzie mogło siedzieć.

Leyko podkreślił, że pierwsza dostawa pojazdów z Bydgoszczy rozpocznie się w lipcu br. „Kolejne będą dostarczane sukcesywnie, co dwa miesiące. Ostatni pojazd ma dotrzeć do nas w marcu 2018 r.” - powiedział rzecznik i zaznaczył, że nowe pojazdy będą zastępowały obecny, przestarzały i mocno wyeksploatowany tabor, który najczęściej nadaje się jedynie do kasacji.

Jak zapewnił Leyko, wszystkie szynobusy będą spełniały wymogi europejskich norm bezpieczeństwa, jakości oraz dostosowane będą do aktualnych wymogów w zakresie ochrony środowiska czy ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Zakup wszystkich dziewięciu szynobusów kosztował ponad 157 mln zł, z tej kwoty blisko 109 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. Reszta to wkład własny samorządu. (PAP)