Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,4 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,3 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,3 proc.

W centrum uwagi rynków ciągle znajdują się czwartkowe zapowiedzi Donalda Trumpa w kwestiach polityki fiskalnej. Trump poinformował, że w ciągu 2-3 tygodni przedstawi nowe propozycje kształtu systemu podatkowego. Rzecznik prasowy Białego Domu, Sean Spicer, dodał później, iż będzie to największa reforma podatkowa od 1986 r., która dotknie zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych podatników.

W reakcji na zapowiedzi impulsu fiskalnego w USA umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spadł z 1,07 do ok. 1,061 w piątek po południu. Na wartości traci również japoński jen - kurs USD/JPY wzrósł od rozpoczęcia azjatyckiej części sesji o ponad 1 proc. do 113,5.

Rynki czekają na wynik dwudniowych rozmów Donalda Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abe, który przyleciał do Waszyngtonu w piątek. Jednym z tematów dyskusji ma być polityka walutowa. W ubiegłym tygodniu Donald Trump oskarżył Japonię i Chiny o celową dewaluację jena i juana. Twierdzeniom tym zaprzeczyli później przedstawiciele japońskiego ministerstwa finansów i banku centralnego.

Jeszcze przed spotkaniem z Trumpem, w trakcie wystąpienia przed amerykańską izbą handlową, Abe podkreślił, że większość japońskich samochodów produkowanych na potrzeby amerykańskiego rynku jest wytwarzanych w Stanach. Dodał, Japonia nie ma roszczeń z powodu utraty miejsc pracy z tego tytułu, gdyż japońscy przedsiębiorcy i tak odnoszą korzyści.

W przyszłym tygodniu uwaga rynków skupiona będzie na publicznych wystąpieniach prezes Fed Janet Yellen, która dwukrotnie, we wtorek i w środę, wystąpi przed amerykańskim Kongresem. Wcześniej, w sobotę, publicznie głos zabierze wiceprezes Fed Stanley Fischer.

Na Wall Street, do wzrostów na indeksie DJI najmocniej przyczyniają się notowania Home Depot i Caterpillar. W ujęciu sektorowym najlepiej radzą sobie spółki paliwowe.

Uwagę zwracają doniesienia o przejęciu przez brytyjski koncern FMCG Reckitt Benckiser amerykańskiego producenta żywności dla niemowląt Mead Johnson Nutrition. Kwota transakcji ma wynieść 16,6 mld USD. To największe przejęcie w historii Reckitt. Mead Johnson zwyżkował w trakcie sesji ok. 5 proc., podczas gdy Reckitt znalazł się niemal 2 proc. pod kreską.

Ponad 15 proc. zwyżkowały akcje producenta gier komputerowych Activision Blizzard. Spółka ogłosiła skup akcji własnych i podwyżkę dywidendy.

Na światowych giełdach drożeje ropa naftowa. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podała w piątkowym raporcie, iż państwa zrzeszone w OPEC w 90 proc. ograniczyły produkcję surowca, względem celów z zawartego w ubiegłym roku porozumienia, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy od początku roku. To jeden z najlepszych wyników w historii obowiązywania podobnych umów w ramach kartelu.

Comiesięczny raport w poniedziałek opublikuje również OPEC. Z przecieków, do których dotarła agencja Bloomberg wynika, iż 11 objętych porozumieniem państw wypełniło cele redukcji wydobycia surowca w 92-proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 1,9 proc. do 54 USD, a Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 2 proc. do 56,7 USD za baryłkę.

Ponad 4 proc. na giełdzie w Londynie drożała miedź. Cena 3-miesięcznego kontraktu na ten metal kosztowała nawet 6.067 USD, najwięcej od drugiej połowy 2015 r.

W ostatnich dniach notowania miedzi szły w górę, po tym jak w największej kopalni miedzi na świecie - Escondida w Chile - rozpoczął się w czwartek bezterminowy strajk. W piątek właściciel kopalni BHP Billiton poinformował odbiorców surowca, iż nie jest w stanie wypełnić umownych zobowiązań dostaw z Escondida z uwagi na "siłę wyższą".

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 spada 0,2 proc., francuski CAC 40 rośnie o 0,1 proc. Brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,5 proc. Niemiecki DAX zwyżkuje o 0,2 proc.

Wzrostom na europejskich giełdach przewodzą na koniec tygodnia spółki surowcowe, których notowaniom sprzyjają opublikowane z rana dane o chińskim eksporcie, który wzrósł w styczniu najmocniej od 2 lat.

Ponad 8 proc., drożały walory ArcellorMittal. Zysk największego na świecie producenta stali wzrósł w 2016 r. o 20 proc. rdr.

Na rynku długu, umacniały się greckie obligacje. Rentowność 2-letnich papierów spadała nawet o 130 pb, do ok. 8,5 proc., a 10-letnich o ponad 40 pb., do poniżej 7,4 proc.

W piątek po południu w Brukseli toczą się rozmowy wierzycieli greckiego długu z przedstawicielami rządu w Atenach. Kredytodawcy mają przedstawić Grecji nowe propozycje przed nadchodzącym przeglądem programu pomocowego. W lipcu Grecja będzie musiała wykupić zapadające obligacje o wartości 8 mld euro, co ma zostać sfinansowane kolejną transzą wsparcia.

W ostatnich dniach na rynkach obserwowano wzmożoną niepewność wokół sytuacji greckiego zadłużenia. W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny ocenił, że bez poniesienia strat przez wierzycieli grecki dług publiczny nie będzie "obsługiwalny". Na takie propozycje stanowczym sprzeciwem zareagowali m.in. przedstawiciele Niemiec i Holandii.

W piątek MFW i kredytodawcy doszli do porozumienia i zaprezentowali w trakcie piątkowych rozmów wspólne stanowisko.

OPTYMIZM KONSUMENTÓW W USA SPADŁ Z 13-LETNICH MAKSIMÓW

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w lutym 95,7 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 98,0 pkt. W styczniu wskaźnik wyniósł 98,5 pkt. - był to jeden z najwyższych odczytów w ostatnim 13-leciu.

REDUKCJA WYDOBYCIA ROPY W OPEC W 92 PROC. WZGLĘDEM CELÓW

Państwa OPEC w 92-proc. wypełniły cele redukcji wydobycia ropy w styczniu - podała w piątek agencja Bloomberg, powołując się na źródła bliskie sprawie. Kraje kartelu objęte umową miały wydobyć w minionym miesiącu 29,92 mln b/d dziennie, a do pełnej realizacji celów miało zabraknąć 117 tys. b/d. Z danych OPEC, jak podaje Bloomberg, wynika, iż Arabia Saudyjska w 118 proc. wypełniła obowiązujące ją zapisy zawartej w listopadzie 2016 r. umowy. Najmniej wydobycie ograniczył natomiast Irak - o 40 proc.

PAŃSTWA OPEC WYPEŁNIAJĄ ZAPISY POROZUMIENIA O OGRANICZENIU PRODUKCJI W 90 PROC. - IEA

Państwa OPEC wypełniają zapisy porozumienia o ograniczeniu produkcji ropy w 90-proc. - podała w raporcie Międzynarodowa Agecja Energii (IEA). Najmocniej wydobycie ograniczyły: Arabia Saudyjska (470 tys. b/d), Irak (210 tys b/d) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (180 tys. b/d). Kraje których nie obowiązują zapisy porozumienia - Nigeria i Libia - zwiększyły w sumie w styczniu produkcję o 120 tys. b/d - podaje IEA. Produkcja Iranu pozostała na niezmienionym poziomie 3,75 mln b/d.

Z wyliczeń IEA wynika, iż produkcja w ramach OPEC spadła w styczniu przeciętnie o 1 mln b/d w porównaniu do grudnia do 32,06 mln b/d.

"Jeżeli styczniowy poziom realizacji celu OPEC zostanie utrzymany, oznacza to, iż światowe zapasy spadną w pierwszej połowie roku 0,6 mln b/d (...)" - napisano w raporcie.

Jednocześnie IEA trzeci miesiąc z rzędu zrewidowała szacunki wzrostu popytu na ropę w 2016 r. do 1,6 mln b/d. W 2017 r. popyt na ropę ma wzrastać przeciętnie w tempie 1,4 mln b/d, o 0,1 mln b/d dziennie w górę względem styczniowego raportu IEA.

Państwa spoza OPEC, które również zgodziły się ograniczyć wydobycie, uczyniły to w ok. 50 proc. - podała IEA.

TRZY PODWYŻKI STÓP W USA CIĄGLE W GRZE, NIESPIESZNA NORMALIZACJA POLITYKI MONETARNEJ - EVANS FED

Trzy podwyżki stóp procentowych w USA w 2017 r. wciąż "nie byłyby nierozsądnym posunięciem" - powiedział w czwartek wieczorem Charles Evans, prezes Fed z Chicago. Dodał, że normalizacja polityki monetarnej w Stanach powinna dokonywać się w wolnym tempie, by pozostawić gospodarce "bufor" na wypadek wystąpienia szoków.

W ocenie Evansa suma bilansowa Fed w pewnym momencie spadnie z obecnego poziomu 4,5 bln USD do powyżej 1 bln USD. "Możemy sprzedawać aktywa. Jeżeli byśmy to zrobili, to długoterminowe stopy procentowe wzrosłyby bardziej (niż w przypadku samych podwyżek stóp proc. - PAP). Być może wystarczyłoby jedynie pozwolić, by aktywa zapadały (w przeciwieństwie do ich sprzedaży - PAP)" - powiedział Evans.

UDANY KWARTAŁ DLA ARCELLORMITTAL

EBITDA ArcellorMittal, największego na świecie producenta stali, wzrosła w 2016 r. o 20 proc. rdr do 6,26 mld USD, powyżej oczekiwań 6,14 mld USD, pomimo, iż sprzedaż wyniosła 56,8 mld USD, poniżej oczekiwań 57,4 mld USD. W IV kw. EBITDA wyniosła 1,66 mld USD, o 51 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Spółka nie zdecydowała się na przywrócenie wypłaty dywidendy, gdyż zamierza w dalszym stopniu spłacać zadłużenie, które na koniec 2016 r. spadło do 4,6 mld USD z 11,1 mld USD na koniec 2015 r.

MOCNY WZROST EKSPORTU CHIN W STYCZNIU

Eksport Chin wzrósł w styczniu o 15,9 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 0,6 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się, że eksport w I rdr wzrósł o 5,2 proc.

Mocne są też dane o imporcie - w I wzrósł on rdr o 25,2 proc. (w juanach), a tu oczekiwano wzrostu o 15,2 proc., po wzroście poprzednio o 10,8 proc. rdr. W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w I 354,50 mld wobec nadwyżki poprzednio 275,40 mld i oczekiwanych przez analityków 307,25 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w I 51,35 mld USD wobec nadwyżki 40,71 mld USD i spodziewanych przez analityków 48,50 mld USD. W dolarach eksport rdr wzrósł w I o 7,9 proc., po spadku w XII o 6,2 proc. i wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 3,2 proc. Import wzrósł o 16,7 proc., po wzroście w XII o 3,1 proc. i wobec szacowanego w I wzrostu o 10,0 proc.