Resort dyplomacji Kazachstanu podał, że rozmowy mają doprowadzić do stabilizacji sytuacji w niektórych częściach kraju, a także do uzgodnienia dalszych działań mających umacniać zawieszenie broni. Strony mają też przyjąć zasady funkcjonowania wspólnych grup operacyjnych na terytorium Syrii.

Podczas styczniowych rozmów pokojowych w stolicy Kazachstanu Iran, Rosja i Turcja uzgodniły m.in. trójstronny mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii, który ma powstrzymać strony konfliktu przed prowokacjami; pozwala on tym trzem państwom na natychmiastową reakcję na wszelkie przypadki naruszenia rozejmu.

Poza negocjacjami w Astanie syryjskie rozmowy pokojowe mają się też odbyć w Genewie. Początkowo zaplanowano je na 8 lutego, jednak później przesunięto termin na 20 lutego.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)