Warren Buffett / Bloomberg / Daniel Acker

Berkshire Hathaway, firma miliardera Warrena Buffeta, pozbyła się akcji sieci handlowej Walmart o wartości 900 mln dolarów – podaje serwis Business Insider. Buffet zamiast tego zainwestował w linie lotnicze.

Walmart to ogromna sieć supermarketów i sklepów spożywczych działająca nie tylko w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku była największym pracodawcą na świecie wśród przedsiębiorstw prywatnych – zatrudniała 2,2 mln pracowników.

Jednak pod względem wartości rynkowej wyprzedza ją Amazon, który jest obecnie wart 356 mld dol., podczas gdy Walmart – 298 mld. Od 2014 roku wartość akcji Walmart spadła o 21 proc., a akcje Amazon zdrożały o 119 proc. – zauważa Business Insider.

>>> Czytaj też: USA: Warren Buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych

Buffet stwierdził w zeszłym roku, że tradycyjne sklepy nie radzą sobie z konkurencją sklepów internetowych. Amazon, który z początku był tylko księgarnią internetową, już od dawna oferuje każdy rodzaj produktów i różnorodne usługi, w tym szybkie zakupy spożywcze.

Jak podaje serwis, w 2012 roku były CEO Walmartu Mike Duke powiedział, że najbardziej w swojej karierze na tym stanowisku żałuje, że nie zainwestował bardziej w e-commerce, żeby móc konkurować z Amazonem.

„Powinniśmy byli działać szybciej” – mówił. Wprawdzie wartość sprzedaży Walmartu wciąż jest około 4 razy wyższa niż Amazona, to sprzedaż online wynosi tylko 13,6 mld dolarów (2015 r.) w porównaniu do 107 mld internetowego giganta. W dalszej perspektywie to właśnie te drugie dane mogą mieć największe znaczenie.

Jak przypomina Business Insider, Buffet wcześniej trafnie przewidział kłopoty dużych sieci Sears i Kmart. Te i inne spółki zamykają setki sklepów w USA.

>>> Polecamy: Tako rzecze Warren Buffett, czyli fenomen zlotu akcjonariuszy Berkshire Hathaway