"Celem tej wizyty jest monitorowanie naszych projektów rozwojowych i humanitarnych na Ukrainie. Chcemy przekonać się czy to, co proponujemy naszym partnerom ukraińskim, jest dobrze postrzegane, czy są zadowoleni z tej współpracy, a my przy okazji przekonujemy się o tym, czy pieniądze publiczne są dobrze wydawane” – powiedziała Wronecka polskim dziennikarzom w Kijowie.

„Ukraina jest naszym najważniejszym partnerem we współpracy rozwojowej” – podkreśliła. Wiceminister Wronecka poinformowała, że polska pomoc dla Ukrainy skoncentrowana jest na wzmacnianiu kapitału ludzkiego, decentralizacji i przedsiębiorczości.

Podczas wizyty na Ukrainie wiceminister spraw zagranicznych odwiedziła Charków, gdzie przekazała zestawy leków, pakietów higieniczno-żywnościowych oraz ubranek dziecięcych na rzecz blisko tysiąca osób dotkniętych skutkami kryzysu na Ukrainie.

W Kijowie Wronecka spotkała się z Ołeną Zerkal, zastępcą szefa MSZ Ukrainy ds. integracji europejskiej. Wronecka potwierdziła chęć dalszej ścisłej współpracy z rządem ukraińskim na rzecz udanej transformacji kraju. Rozmawiała także o wsparciu przez Polskę procesu decentralizacji na Ukrainie i reformy samorządowej – głosi komunikat MSZ.

Wronecka spotkała się również z ambasadorem Unii Europejskiej w Kijowie, przedstawicielami ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Służby Maltańskiej i Polskiej Akcji Humanitarnej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)