Centrum logistyki Amazona w Sosnowcu będzie kolejnym takim obiektem w Polsce, po centrach w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz po powstającym właśnie centrum w Kołbaskowie.
Centrum logistyczne Amazon w Poznaniu fot.: Bartek Sadowski/Bloomberg / Bloomberg / Bartek Sadowski

Do tej pory koncern zainwestował w Polsce ok. 3 mld zł. Stworzył w sumie 7 tys. stałych miejsc pracy. Amazon poinformował oficjalnie, że w 2017 roku zamierza utworzyć w całej Europie ponad 15 tys. nowych, pełnoetatowych miejsc pracy.

Obiekt w Sosnowcu rozpocznie pracę pod koniec roku, w podobnym czasie gotowe ma być również centrum w Kołbaskowie.

Generalnym wykonawcą inwestycji w Sosnowcu jest spółka Panattoni Europe. Koncern nie podaje wartości przedsięwzięcia, nie ujawnia też na razie ile osób zostanie zatrudnionych w budowanym obiekcie. Informuje natomiast o trwającej rekrutacji na stanowiska managerskie - poszukiwani są m.in specjaliści ds. finansów, HR, IT, logistyki, oraz inżynierowie.

>>> Czytaj też: Amazon zawarł porozumienie z "NSZZ" Solidarność. Co wywalczyli związkowcy?

Dyrektor operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną Steven Harman powiedział, że nowe centrum będzie obsługiwać klientów kupujących obuwie i odzież.

"Pozwoli ono zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony naszych klientów, rozszerzyć asortyment oferowanych produktów i zapewnić wsparcie większej liczbie niezależnych sprzedawców korzystających z naszej sieci logistycznej w ramach usługi Sprzedawaj na Amazon" - powiedział.

Jak dodał, na decyzję o zwiększeniu inwestycji w Polsce wpływ miało „tempo wzrostu działalności w zeszłym roku". Przypomniał, że od 2014 roku koncern zainwestował w naszym kraju ponad 3 mld zł.

"Wszędzie tam, gdzie inwestujemy, ważny jest dla nas dostęp do dobrej infrastruktury oraz do kapitału ludzkiego, w tym wykwalifikowanych specjalistów i absolwentów najlepszych uczelni. Zwracamy też uwagę na to, czy jesteśmy w stanie szybko przeprowadzić budowę i rozpocząć działalność" - powiedział, pytany o atuty Polski jako miejsca kolejnych inwestycji.

Do tej pory Amazon stworzył w Polsce ponad 7 tys. stałych miejsc pracy. W zeszłym roku w szczycie sezonu zatrudnił ponadto dodatkowo 12 tys. pracowników sezonowych.

Uruchomienie nowych obiektów w Polsce wpisuje się w rozwój sieci centrów e-commerce Amazon w całej Europie.

"W ostatnich miesiącach ogłosiliśmy otwarcie kilku centrów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Nieustannie poszukujemy nowych lokalizacji w całej Europie" - powiedział Harman.

>>> Oto technologiczne trendy, które w 2017 roku zrewolucjonizują firmy

Amazon ogłosił także utworzenie w 2017 r. ponad 15 tys. nowych pełnoetatowych miejsc pracy w całej Europie.

"W całej Europie zamierzamy inwestować jeszcze więcej w centra logistyczne, obsługę klienta, technologie w chmurze, badania i rozwój czy machine learning (systemy uczące się - PAP). Inwestycje te wiążą się ze stałym zwiększaniem liczby nowych miejsc pracy" - poinformował w poniedziałek wiceprezes Amazon w Europie Xavier Garambois.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. W Polsce ma obecnie 3 centra logistyki e-commerce: dwa w okolicy Wrocławia i jedno pod Poznaniem. W październiku 2016 r. spółka ogłosiła budowę czwartego centrum na terenie Polski w Kołbaskowie. Firma prowadzi także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie.

Koncern posiada w całej Europie ponad 100 biur, centrów logistycznych, czy centrów obsługi sprzedawców. Liczba ta obejmuje także europejską sieć 15 centrów rozwoju technologii, które opracowują innowacyjne rozwiązania w tym m.in. aplikacje mobilne, media cyfrowe, urządzenia i oprogramowanie.

>>> Czytaj też: Skandal w Szkocji. Pracownicy Amazona mieszkają w namiotach?