Warszawski sąd okręgowy zgodził się na ekstradycję do USA Ukraińca Artema Waulina, właściciela platformy internetowej Kickass Torrents. Amerykanie chcą mu postawić zarzuty dotyczące łamania praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy. Waulin przebywa obecnie w podwarszawskim szpitalu.

To pierwszy etap procedury ekstradycyjnej. O prawnej dopuszczalności ekstradycji decyduje sąd w dwóch instancjach (możliwe jest też zaskarżenie tej decyzji w nadzwyczajnym trybie do Sądu Najwyższego). Jeżeli sądy obu instancji zgodzą się na ekstradycję, ostateczną decyzję podejmuje minister sprawiedliwości.

Jak poinformował PAP zespół prasowy warszawskiego sądu, "z uwagi na zawiłość i obszerność sprawy, sporządzenie uzasadnienia decyzji odroczono na czas 7 dni".

Reklama

Waulin (wyraża zgodę na upublicznianie swych danych i wizerunku) został zatrzymany w lipcu na lotnisku im. Chopina w Warszawie przez Straż Graniczną. Proces ekstradycyjny w jego sprawie trwa już prawie pięć miesięcy.

Właściciel platformy internetowej Kickass Torrents i jego obrońcy od początku podnosili, że 30-latek ma poważne problemy z kręgosłupem, z poruszaniem się, wymaga stałej opieki lekarskiej i nie jest obecnie w stanie uczestniczyć w kolejnych rozprawach (jego stan zdaniem lekarzy wyklucza możliwość transportu do sądu). Z tego też powodu w listopadzie i w grudniu nie odbywały się rozprawy.

Mężczyzna początkowo przebywał w areszcie, z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia przeniesiono go do jednego z podwarszawskich szpitali. Tam też odbyło się posiedzenie, na którym sąd okręgowy zgodził się na jego ekstradycję.

W ocenie amerykańskiej prokuratury generalnej Artem Waulin, który od 2008 r. udostępnił w systemie BitTorrent setki milionów plików filmowych i muzycznych, gier oraz programów telewizyjnych, umożliwiając ich załadowanie przez internautów, naraził właścicieli praw do poszczególnych utworów na straty w wysokości 1 mld dolarów. Ocenia się, że stronę Kickass Torrents odwiedza miesięcznie do 50 mln użytkowników, zajęła ona 69. miejsce w rankingu najbardziej popularnych adresów internetowych na świecie.