ikona lupy />
Nike Pro Hidżab - fot. Instagram Zahry Lari / Inne

Jak pisze CNNMoney, firma Nike zdecydowała się zaprojektować sportowe stroje na muzułmanek, ponieważ część sportsmenek skarżyła się na niedogodności związane z noszeniem tradycyjnych chust podczas zawodów. Projektanci pracowali nad stworzeniem linii przez 13 miesięcy. Produkty trafią do sprzedaży jako część wiosennej kolekcji w 2018 roku. Nike chwali się, że stój testowała już znana łyżwiarka figurowa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Zahra Lari.

CNNMoney zaznacza, że wiadomość o kolekcji dla muzułmanek została ogłoszona zaledwie kilka tygodnia po publikacji reklamy Nike, która wywołała kontrowersje na Bliskim Wschodzie. W spocie firma podkreśla siłę arabskich sportsmenek, które pokonały przeszkody kulturowe w kraju i za granicą i odniosły wielki sukces. Wśród kobiet, które pojawiają się w filmiku, znalazły się łyżwiarka figurowa Zahra Lari i olimpijska medalistka w szermierce Ines Boubakri. Wideo w błyskawicznym tempie rozeszło się w mediach społecznościowych – wyświetliło je ponad milion użytkowników.

Reklama

„Noszę hidżab, jestem muzułmanką i pochodzę z pustynnego kraju, ale uprawiam sport zimowy i wszystko idzie świetnie” – mówi Zahra Lari.

>>> Czytaj też: Przerażona islamem Francja wraca do katolickich korzeni