W środę wizytę w Warszawie składa minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkali się po południu z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Waszczykowski przypomniał, że w czwartek rozpocznie się szczyt UE, niedługo odbędzie się też w Rzymie szczyt jubileuszowy Unii. Z naszej strony Europy - mówił szef polskiego MSZ - wychodzi apel o jedność Europy. "I trochę nas niepokoi, że w ostatnim czasie apele o inną Europę, o Europę różnych prędkości raczej wychodzą ze strony naszych partnerów zachodnich" - powiedział Waszczykowski.

Zaznaczył, że w Warszawie przed kilkoma dniami odbył się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej. "Premierzy naszej części Europy apelowali o jedność" - podkreślił Waszczykowski. Dodał, że w tym tygodniu "odbył się szczyt części Europy Zachodniej w Wersalu i tam wyszedł apel o Europę różnych prędkości".

Jak podkreślił, "to nie jest dobre rozwiązanie dla Europy". "To jest rozwiązanie, które prowadzić może do dalszych kryzysów, pogłębiania różnic w Europie" - oświadczył szef polskiej dyplomacji.

Reklama

Europa różnych prędkości to jedna z opcji przedstawionych w tzw. białej księdze Komisji Europejskiej dotyczącej UE już bez Wielkiej Brytanii. W poniedziałek na spotkaniu w Wersalu poparcie dla takiego rozwiązania wyrazili przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii.(PAP)