Nowa seria banknotów euro nosi nazwę „Europa”, gdyż dwa z zastosowanych w niej zabezpieczeń przedstawiają portret mitycznej Europy.

Pomarańczowy banknot ma wiele nowych zabezpieczeń, w tym sekretne okno. Trzymając pod światło, ukazuje się w nim portret Europy - postać z mitologii greckiej. Co najważniejsze nowe banknoty o wartości 50 euro są drukowane na czystym papierze z włókna bawełnianego i nie zawierają łoju, substancji pochodzącej z tłuszczu zwierzęcego.

Wcześniejsza informacja o tym, że nowy banknot 5-funtowy zawiera ślady łoju, wywołała gwałtowną reakcję wegan i wegetarian i grup religijnych.

Petycję przeciwko nowemu banknotowi złożyło 130 tys. podpisów i skłoniło to Bank Anglii do zmiany koncepcji. Bank ogłosił, że będzie wykorzystywał olej palmowy jako alternatywę dla łoju w przyszłości.

Banknot 50 euro stanowi 45 proc. wszystkich banknotów euro. W obiegu jest ich ponad 9 miliardów więcej niż łącznie banknotów 5, 10 i 20 euro.

Banknot ten stanowi też ulubiony cel fałszerzy. Dlatego nowe wzory banknotów zawierają wiele nowych zabezpieczeń.

EBC zachęca ludzi do sprawdzania banknotów w trzech krokach: wypukły wydruk, znaleźć tajny portret Europy i przechylić banknot w celu znalezienia hologramu.

Nowy projekt zawiera również zabezpieczenia, które pojawiają się podczas oglądania pod światłem podczerwonym i ultrafioletowym, co powinno ułatwić pracę osobom zajmującym się obsługą gotówki i szybkie ustalenie, czy banknot jest autentyczny.

Banknoty euro są wykorzystywane przez 338 milionów osób w 19 krajach strefy euro.