W 2018 roku w Dolinie Krzemowej powstało 32 jednorożców, czyli startupów wartych ponad miliard dolarów. Wśród najcenniejszych znajduje się popularny producent e-papierosów oraz firmy zajmujące się automatyzacją.

Redakcja Quartz, powołując się na Silicon Valley Business Journal wymienia top 10 najcenniejszych jednorożców w 2018 roku. Najbardziej wartościowym startupem jest Juul Lab (o wycenie 38 mld dolarów), producent e-papierosów. DoorDash (4 mld dolarów) zajmuje się dostawą żywności. Snowflake Computing (3,5 mld dolarów) opracowuje technologie do przechowywania danych, zaś Plaid (2,6 mld dolarów) – oprogramowanie fintech. Automation Anywhere (2,6 mld dolarów) pracuje nad oprogramowaniem do automatyzacji biznesu. Roblox (2,4 mld dolarów) rozwija wirtualną rzeczywistość w grach społecznościowych. HashiCorp (z wyceną 1,9 mld dolarów) zajmuje się automatyzacją infrastruktury chmury. Looker (1,6 mld dolarów) analizuje big data. Asana (1,5 mld dolarów) pracuje nad oprogramowaniem produktywności, aAllbirds (1,4 mld dolarów) to firma projektująca przyjazne dla środowiska obuwie. System zarządzania siecią Netskope wyceniany jest na 1,4 mld dolarów. TripActions– firma zarządzająca podróżami – również została wyceniona na 1,4 mld dolarów.

Nie wszystkie startupy, które uzyskały status jednorożca, weszły na giełdę. Renaissance Capital podaje, że w 2018 roku zadebiutowało 190 startupów – najwięcej od 2014 roku. Spośród nich 52 to firmy technologiczne. W tym roku może być ich jeszcze więcej, łącznie z takimi gigantami, jak Uber, Lyft i Palantir.

Reklama

CBInsights szacuje, że istnieje już ponad 150 startupów wycenionych na co najmniej miliard dolarów w samych Stanach Zjednoczonych, a kolejne 144 – na arenie międzynarodowej. Tymczasem giganci technologiczni wykupują wartościowe mniejsze firmy, jeszcze zanim te zadebiutują na giełdzie – Workday kupił firmę Fintech Adaptive Insights na dwa dni przed jej debiutem, a SAP kupił Qualtrics za 8 miliardów dolarów w gotówce, zaledwie kilka dni przed tym, jak firma weszła na giełdę.

>>> Czytaj też: Dokonał jednego z największych ataków hakerskich w Niemczech. Ma 20 lat i mieszka z rodzicami