Szefowa rządu pytana przez dziennikarzy, jakie tematy będą poruszane podczas tego spotkania odpowiedziała, że będzie ich dużo. "Tych tematów będzie zapewne dużo, zarówno dotyczących gospodarki, jak i kwestii związanych z bezpieczeństwem" - wskazała.

"Będę rozmawiać o naszej współpracy, o przyszłych relacjach i o tym co jest również bardzo ważne z punktu widzenia Polski, czyli o bezpieczeństwie" - dodała.

Szydło przypomniała jednocześnie, że obecnie w naszym kraju stacjonują amerykańscy żołnierze w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. "Dzisiaj dla porządku światowego na pewno sprawy bezpieczeństwa są najistotniejsze. Polska jest i chce być bardzo aktywnym państwem, jeśli chodzi o funkcjonowanie w NATO" - dodała.

"Chcemy, aby relacje pomiędzy USA a Polską były jak najbliższe, jak najbardziej intensywne" - podkreśliła.

Szefowa rządu dopytywana o stosunki z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa stwierdziła, że "nie mam powodów do tego, aby mówić, że mamy tutaj jakieś problemy czy kłopoty". "Minister (spraw zagranicznych) Witold Waszczykowski gościł w USA, przyjeżdżają do Polski przedstawiciele administracji amerykańskiej więc jestem zadowolona" - odparła.

Podczas piątkowej wizyty Ryana w Warszawie ma się on spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Szydło. Jak informował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, w trakcie spotkania Ryana z szefową polskiego rządu omówione zostaną m.in. sprawy wspólnej polityki obronnej i współpracy w ramach NATO, a także współpracy gospodarczej w zakresie innowacji i energetyki. "Polska podniesie również sprawę zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA" - zapowiedział.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił PAP, że rozmowa prezydenta Dudy z przewodniczącym Izby Reprezentantów i delegacją amerykańskich kongresmenów będzie dotyczyła planów legislacyjnych większości republikańskiej w Kongresie oraz międzynarodowej polityki USA. Według Szczerskiego prezydent będzie zabiegał u kongresmenów o wsparcie obecności wojsk USA w Polsce i o kwestie polonijne w ramach relacji dwustronnych. (PAP)