Minister Szczerski do Waszyngtonu udaje się z Meksyku po zakończeniu oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. W stolicy USA prezydencki minister odbędzie spotkania w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, Departamencie Stanu, Pentagonie oraz Kongresie USA - poinformowała Kancelarii Prezydenta.

Z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem R. McMasterem oraz pełniącym obowiązki zastępcy sekretarza stanu, Thomasem Shannonen Szczerski będzie rozmawiał na temat polityki bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, a także "aktualnych kwestii bilateralnych, w tym planu tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu".

Według komunikatu Kancelarii Prezydenta ważnym elementem rozmów szefa gabinetu prezydenta będzie także "pogłębiona dyskusja nt. polskich inicjatyw współpracy regionalnej w Europie Środkowej, w tym kwestie odnoszące się do Inicjatywy Trójmorza wzbudzającej rosnące zainteresowanie za oceanem".

Jak poinformowano, kwestie energetyczne zostaną omówione na osobnym spotkaniu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Georgem Davidem Banksem.

W lutym w Waszyngtonie Szczerski przekazał w imieniu prezydenta Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. Jak wówczas informowano przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta prezydenta USA odbyła się podczas zaplanowanego na lipiec we Wrocławiu Forum Państw Trójmorza. To wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Szczerski spotka się również z ekspertami wiodących waszyngtońskich think-tanków, a także weźmie udział w konferencji nt. relacji transatlantyckich, zorganizowanej przez waszyngtońskie biuro German Marshall Fund.

W części spotkań szefowi gabinetu prezydenta towarzyszyć będą Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz prezes PGNiG Piotr Woźniak. Soloch wizytę w Waszyngtonie rozpoczął już w poniedziałek, jego wizyta, podobnie jak prezydenckiego ministra, potrwa do czwartku. W rozmowie z PAP szef BBN poinformował, że wspólnie ze Szczerskim odbędzie spotkania z podsekretarzem Shannonem i gen. McMasterem.

Z kolei Nowym Jorku minister Szczerski odbędzie serię spotkań w ramach kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Spotka się z ambasadorami państw afrykańskich i Karaibów.(PAP)