Udział ropy rosyjskiej przerabianej przez Lotos spadł do 68% w I kw. 2017 r.Warszawa, 26.04.2017 (ISBnews) - Udział rosyjskiej ropy Ural przerabianej przez Grupę Lotos spadł w I kw. 2017 r do 68% wobec 75% w całym 2016 r., poinformował wiceprezes ds. produkcji Jarosław Kawula.

"Nasza struktura przerobu ropy naftowej w 2016 r.obejmowała 75% ropy ural. W I kw. br. przerabialiśmy już 30% surowca z innych źródeł, przy wykorzystaniu mocy produkcyjnych powyżej 97%" - powiedział Kawula podczas prezentacji wyników.

Grupa Lotos pozyskiwała w tym czasie ropę od partnerów handlowych w Polsce, z własnego wydobycia oraz kierunku blisko-wschodniego.

"Wzrost przerabianej ropy z innych źródeł to po części efekt przestoju remontowego w rafinerii, ale również sytuacji rynkowej. Nie mamy celu, by ograniczać udział ropy rosyjskiej, a jedynie ekonomiczny, by maksymalizować zyski. W dużej mierze korzystamy na sytuacji na globalnym rynku i walki konkurencyjnej pomiędzy koncernami wydobywającymi ropę" - dodał Kawula.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 20,9 mld zł w 2016 roku.

(ISBnews)