Nowy Jedwabny Szlak (NJS) to ogromny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jinpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z "jednego pasa i jednego szlaku", które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu. Zdaniem ekspertów inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku nie ogranicza się do budowy infrastruktury logistycznej. Staje się ona kluczowym narzędziem chińskiej polityki zagranicznej i budowania tzw. miękkiej siły (soft power) tego kraju.

Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku na Politechnice Poznańskiej (PP) otworzyły w czwartek władze poznańskiej uczelni oraz przedstawiciele delegacji z Chin, w tym przedstawiciele uczelni z Beijing, Chongqing oraz Tianjin. Jak tłumaczył PAP prorektor ds. edukacji ustawicznej PP prof. Teofil Jesionowski, Centrum Badawcze NJS będzie "centrum łączącym najważniejsze uczelnie techniczne w Polsce i najważniejsze uczelnie techniczne z Chin". "To najważniejsza dotąd zawarta umowa między uczelniami chińskimi i polskimi. Zaplanowano wymianę kadr, wymianę studentów, także transferem wiedzy” – mówił.

Do głównych zadań Centrum należeć będzie transfer nauki, edukacji, kultury, a w konsekwencji – również biznesu. Zdaniem prof. Jesionowskiego, Chińczyków interesują zaawansowane technologie informatyczne, elektronika i telekomunikacja. „Są zainteresowani zagadnieniami z zakresu architektury, budownictwa i konstrukcji, jak i nowymi rozwiązaniami z zakresu nanotechnologii, technologii chemicznej i ochrony środowiska” – podkreślił.

„Strona chińska już zaoferowała odpowiednie środki finansowe by przyjąć naukowców, osoby odpowiedzialne za zarządzanie uczelniami, na stypendia. Np. komisja edukacji z Chongqing ufundowała 30 miesięcznych stypendiów. Uniwersytety m.in. z Tianjin ufundowały dwumiesięczne stypendia dla naszych profesorów, którzy mogą tam realizować programy badawcze. My też oferujemy przyjęcie chińskich naukowców, włączenie ich w nasze programy” – dodał Jesionowski. Jak wskazał, pierwsze ok. 20 – 30 osób wyjedzie do Chin ok. września i października.

Reklama

Według władz poznańskiej uczelni wybór Poznania, jako lokalizacji dla Centrum Badawczego NJS to nie tylko prestiż dla samej uczelni, ale i docenienie jej dotychczasowych projektów i inicjatyw badawczych.

„Poznań to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Jest u nas Akademia Huawei – jednego z największych, chińskich producentów elektroniki. Mamy też pewne, wiążące się z powstaniem Centrum zobowiązania: będziemy tworzyli Klasę Konfucjusza” – podkreślił Jesionowski.

Dyrektorka sekcji edukacji w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, He Juan zaznaczyła w rozmowie z PAP, że szczególnie w ostatnich latach relacje polsko-chińskie rozwijają się bardzo dynamicznie, czego dowodem jej zdaniem były także niedawne wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach i wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce.

„Polska znajduje się na przebiegu Nowego Jedwabnego Szlaku i rząd chiński przywiązuje bardzo dużą wagę do położenia Polski. W ramach tego projektu +jednego pasa i drogi+ relacje polsko-chińskie będą jeszcze szybciej się rozwijały” – mówiła.

„Dzisiaj z satysfakcją patrzę na utworzone w Poznaniu Centrum Badawcze NJS, i wydaje mi się, że w przyszłości możemy prowadzić więcej badań naukowych w ramach tego konsorcjum akademickiego, w ramach tego Centrum Badawczego i prowadzić więcej wymian studenckich między chińskimi i polskimi uczelniami. Mam nadzieję, że będzie to fantastyczna współpraca” – podkreśliła He Juan. (PAP)