Morawiecki: Decyzja KNF ws. Banku Pekao to dobra wiadomość dla całej gospodarki


Warszawa, 05.05.2017 (ISBnews) - Wczorajsza jednogłośna decyzja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o stwierdzeniu braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) akcji Banku Pekao to bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
"To kolejna w ostatnim czasie bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki. Decyzja KNF oznacza bowiem, że centra decyzyjne dwóch największych działających w Polsce banków będą znajdować się w naszym kraju. Każda duża i licząca się gospodarka świata dąży do tego, żeby istniała zdrowa i efektywna równowaga między kapitałem zagranicznym, a kapitałem lokalnym w strategicznych i wrażliwych sektorach przemysłu oraz usług" - powiedział Morawiecki, cytowany na profilu Ministerstwa Rozwoju na Twitterze.
KNF 4 maja br. stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez PZU oraz PFR akcji Banku Pekao w liczbie powodującej przekroczenie 20% i nie więcej niż jednej trzeciej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu oraz udziału w kapitale zakładowym tego banku.
Prezes PFR Paweł Borys poinformował później, że PFR i PZU zakładają finalizację nabycia akcji Pekao z początkiem czerwca br., czyli przed dniem dywidendy, co pozwoli na otrzymanie przez PFR i PZU dywidendy za 2016 r.
Komentując decyzję KNF, prezes PZU Paweł Surówka wskazał, że przejęcie Pekao uczyni z PZU finansowego giganta w Europie Środkowo-Wschodniej.
PZU podkreśliło też wczoraj, że decyzja KNF otwiera drogę do zawarcia transakcji podpisanej 8 grudnia 2016 r. Jej realizacja uczyni z PZU największą grupę zdywersyfikowanych usług finansowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej o łącznej sumie bilansowej ok. 360 mld zł (wliczając aktywa PZU, Pekao oraz Alior Bank).
W grudniu ub.r. PZU i PFR podpisali z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez nich docelowo odpowiednio 20% i 12,8% akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,59 mld zł. Cena za pakiet nabywany przez PZU wynosi 6,46 mld zł. Umowa wejdzie w życie, jeśli do 8 grudnia 2017 r. ziści się szereg warunków zawieszających.
Bank Pekao działa od ponad 85 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie.
Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.
(ISBnews)