Zgodnie z komunikatem biura prasowego rządu Kanady obaj politycy z uznaniem odnieśli się do bogactwa i różnorodności relacji dwustronnych, jakie łączą Kanadę i Francję.

"Oba kraje łączą od dawna bardzo ciepłe relacje wynikające ze wspólnej historii, silnych więzów kulturowych i międzyludzkich, a także z naszego partnerstwa gospodarczego" – napisano w oświadczeniu.

Premier Trudeau wyraził nadzieję, że przyszła współpraca z nowym przywódcą Francji pozwoli twórczo reagować na wyzwania współczesności dla pogłębienia bezpieczeństwa międzynarodowego, przyczyni się do rozwoju współpracy naukowo-technicznej oraz "stworzenia po obu stronach Atlantyku znakomitych miejsc pracy dla przedstawicieli klasy średniej".

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 66,06 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich we Francji - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,94 proc. oddanych głosów. Frekwencja wyniosła 74,62 proc. (PAP)