Nowe dwa przęsła mostu przypłynęły do Szczecina z Gdyni. Przęsła zostaną posadowione na wyremontowanych filarach mostu i budowanych przyczółkach. Operacja ma ruszyć za kilka.

Przęsła zostaną nasunięte za pomocą specjalnych torów - powiedział w piątek na placu budowy Marek Mróz z konsorcjum Vistal, remontującego most. Jak dodał, wcześniej do filara podpłynie specjalny ponton z przęsłem, z którego będzie ono nasunięte.

Najpierw posadowione zostanie jedno przęsło, a później w ten sam sposób drugie. Obecnie trwają prace przygotowawcze do operacji. Jeżeli pogoda pozwoli, ruszy ona w najbliższych dniach. Specjaliści szacują, że posadowienie jednego przęsła przy sprzyjających warunkach może potrwać dwa-trzy dni.

Remont powinien zakończyć się pod koniec lipca br. tak, aby zdążyć przed finałem regat wielkich żaglowców w Szczecinie - powiedziała Katarzyna Bukowiecka z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Jak podkreślała, Most Cłowy łączący prawobrzeżną i lewobrzeżną część miasta to jedna z najważniejszych przepraw w Szczecinie.

Reklama

Kompleksowy remont mostu realizowany jest przez konsorcjum Vistal Gdynia oraz Vistal Infrastructure. Modernizacja zakłada wymianę części nośnej mostu na nową i oparcie jej na istniejących podporach. Umowa na kompleksowy remont mostu opiewa na blisko 19 mln zł.

W maju zeszłego roku o głośnym huku, który dobiegł spod mostu, poinformowali wędkarze. Specjaliści wezwani na miejsce stwierdzili, że most należy zamknąć. Awarii uległy stalowe cięgna sprężające umieszczone w opasce żelbetowej, wykonanej pomiędzy belkami. Stwierdzono także zarysowania poprzecznicy i pęknięcie opaski żelbetowej. Od maja ubiegłego roku trasa alternatywna przebiega przez Most Pionierów.

Most Cłowy został oddany do użytku w 1960 roku. Ma 204 m długości i blisko 19 m szerokości. (PAP)