Turecki przywódca podczas inauguracji Forum Pasa i Szlaku powiedział, że Turcja jako kraj położony na styku Europy i Azji odgrywa znaczącą rolę na jedwabnym szlaku. "Chińska inicjatywa dobrze wpisuje się w turecki projekt Korytarza Środkowego (ang. Middle Corridor - PAP), który ma na celu połączenie Europy z Azją Centralną i Chinami przez Anatolię" - powiedział prezydent Turcji.

"Dlatego chcemy pracować wspólnie z Chinami i innymi krajami leżącymi na szlaku" - podkreślił Erdogan. "Chcemy, by projekt Korytarza Środkowego stał się jednym z głównych i uzupełniających elementów inicjatywę Pasa i Szlaku. Poczyniliśmy już kroki w tym kierunki poprzez szereg projektów zrealizowanych w Turcji i regionie.

Wymienił m.in. połączenie kolejowe łączące Baku i Tbilisi z tureckim miastem Kars, które - jak podkreślił prezydent Turcji - zacznie działać w przeciągu kilku miesięcy. "To będzie oznaczać osiągnięcie ważnego etapu projektu" - zaznaczył.

Forum Pasa i Szlaku, poświęcone chińskiej koncepcji rozwijania połączeń infrastrukturalnych, zainaugurował w niedzielę w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping. Obok Erdogana głos zabrali także prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Reklama

W Forum w Pekinie bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata, wśród nich jest szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Z Pekinu Magdalena Cedro

>>> Czytaj też: Wszystko co trzeba wiedzieć o Nowym Jedwabnym Szlaku [ANALIZA]