Według Xinhua świadectwem cierpliwego procesu nawiązywania kontaktów USA z Koreą Północną jest właśnie uwolnienie Warmbiera, skazanego w 2016 roku przez północnokoreańskie władze na 15 lat więzienia za próbę kradzieży propagandowego plakatu.

Xinhua powołując się na amerykańskie media podaje, że sukces w sprawie Warmbiera jest efektem ponadmiesięcznych tajnych negocjacji Waszyngtonu z Pjongjangiem. Może przełożyć się na ocieplenie relacji między krajami, choć z drugiej strony napięcie na Półwyspie Koreańskim może gwałtownie wzrosnąć.

Cytowany przez Xinhua analityk podkreśla, że nawet w obliczu tak poważnego zagrożenia Stany Zjednoczone i Korea Północna udowadniają, że są w stanie się porozumieć.

Kanałami komunikacji między stronami mają być Nowy Jork - ze względu na obecność północnokoreańskich dyplomatów akredytowanych przy ONZ - oraz Oslo, w którym spotykali się przedstawiciele USA i Korei Północnej, by rozmawiać o uwolnieniu Warmbiera.

Xinhua nazywa taką strategię "dyplomacją rybaków", porównując ją do zarzucania przynęty na Pjongjang. Zdaniem agencji Waszyngton wielokrotnie działał wobec reżimu w ten sposób.

Rzecznik chińskiego MSZ powiedział w środę, odnosząc się do uwolnienia Warmbiera, że taki trend uważany jest za pozytywny i że ministerstwo jest zadowolone również z wizyty byłego gwiazdora NBA Dennisa Rodmana w Korei Płn.

Rodman nazywa swoje cztery dotychczasowe podróże do Korei Płn. "koszykarską dyplomacją", był jednak krytykowany przez media za to, że podczas wizyt nie poruszył takich kwestii jak przetrzymywanie Kennetha Bae, Amerykanina aresztowanego za "wrogie czyny" wobec reżimu, który w północnokoreańskim więzieniu spędził 735 dni, zanim w 2014 roku został wypuszczony na wolność.

Z Kunming Rafał Tomański (PAP)

>>> Polecamy: Irlandia ma nowego premiera. To bardzo nietypowa kandydatura