Warszawa, 23.06.2017 (ISBnews) - Zarząd Stelmetu ocenia, że akwizycja nowego podmiotu w obecnym roku obrotowym (kończącym się 30 września) jest mało prawdopodobna, poinformował wiceprezes Przemysław Bieńkowski.
"Z racji, że jest połowa czerwca, mało prawdopodobne jest przejęcie nowego podmiotu w obecnym roku obrotowym" - powiedział Bieńkowski podczas konferencji prasowej, podkreślając, że spółka kontynuuje prace nad ewentualną akwizycją.
Wyjaśnił, że do tej pory spółka prowadziła niewiążące rozmowy z dwoma podmiotami, zakończone bez efektu. Obecnie trwa druga cześć ("bardziej szczegółowa") poszukiwań celu akwizycji, zleconych firmie doradczej. Stelmet nadal zainteresowany jest firmą dystrybucyjną z Europy Zachodniej.
Zarząd zamierzał przeznaczyć w całości wpływy z emisji nowych akcji na finansowanie akwizycji. Postanowił, że gdy w okresie 12 miesięcy od pozyskania środków z emisji nie zrealizuje tego celu, lub zrealizuje go w części, całe lub pozostałe środki z emisji przeznaczone zostaną na spłatę części kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w PKO BP przez spółkę zależną MrGarden w związku z budową nowego zakładu w Grudziądzu. Spółka pozyskała w ofercie 45,5 mln zł pod koniec października ub.r.
Członkowie zarządu podali także, że łączny capex za rok obrotowy 2016/2017 jest szacowany na 72,4 mln zł, przy 44,3 mln zł w I półroczu r.obr. Uwzględni on nieco niższe niż pierwotnie zakładano koszty rozbudowy zakładu produkcji drewnianej architektury ogrodowej w Grudziądzu (łącznie ok. 235-240 mln zł wobec 260 mln zł pierwotnie, z czego w I poł. tego roku obr. (tj. do końca marca 2017 r.) wydano 37,3 mln zł) i tegoroczny udział nakładów na budowę zakładu produkcji pelletu w Grudziądzu (12 mln zł z łącznie 20 mln zł).
Zarząd ocenił także, że w kwestii sprzedaży ten rok obrotowy "jest standardowy i typowy dla naszej działalności tzn. sezon sprzedażowy rozpoczął się w lutym". Według członka zarządu Andrzeja Trybusia, w III kw. roku obr. "nie należy oczekiwać zmian, jeśli chodzi o obecne trendy, w szczególności na rynku brytyjskim".
Wcześniej podczas konferencji członkowie zarządu wskazali, że spółka odnotowała w I półroczu niższą sprzedaż w Wielkiej Brytanii o 28,7% r/r, czyli 24,2 mln zł, w efekcie m.in. niższego kursu GBP/PLN.
W I półroczu roku finansowego 2016/2017 spółka miała 10,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 14,7 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 228,4 mln zł w porównaniu z 239 mln zł rok wcześniej.
Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją drewnianej architektury ogrodowej. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)