Wcześniejszy wzrost urodzeń pod koniec zeszłego i na początku tego roku łączono z bardzo szybką poprawą sytuacji na rynku pracy i wprowadzeniem programu  "500 plus". Ta materialna stabilizacja miała już wcześniej przekonać rodziny planujące posiadanie dziecka do podjęcia tej decyzji.

Resort Rodziny Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że w tym roku urodzi się 400 tysięcy dzieci. Po czterech miesiącach tego roku urodziło się ich 130 tysięcy. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to o 6,7 tys. mniej dzieci.

Zdaniem demografa Piotra Szukalskiego jest za wcześnie, by na podstawie tych danych mówić o jakiś zmianach w tendencjach. Demograf zwraca uwagę, że to dwuprocentowy spadek rok do roku, który może być spowodowany np. inną liczbą niedziel. - Obecnie duża liczba dzieci przychodzi na świat przez cesarskie cięcie, takie zabiegi są planowane i na ogół nie planuje się ich na weekendy. Podczas gdy w dni robocze rodzi się 1300 dzieci, to w niedziele tylko 800 – mówi Szukalski. W tym roku w kwietniu mieliśmy 5 niedziel, natomiast w zeszłym - cztery.

>>> Czytaj też: Wieś najwięcej zyskała na programie 500 plus

Jak nie stracić 500 zł na dziecko po zmianach w programie „Rodzina 500 plus”. Książka z poradami dla rodziców już w poniedziałek 3 lipca z Dziennikiem Gazetą Prawną 

Rok z 500 plus