Firma poinformowała agencję MTI w komunikacie, że jej nowym właścicielem jest spółka Magyar Strategiai, której jedynym akcjonariuszem i prezesem jest Adam Matolcsy. Jego ojciec to bliski współpracownik premiera Viktora Orbana, w latach 2010-13 był ministrem gospodarki.

Dotychczasowy prezes Istvan Szaraz przytoczył w komunikacie słowa Adama Matolcsyego, że firma nie tylko posiada jedne z krajowych mediów internetowych o największym zasięgu, lecz także jest przedsiębiorstwem zdolnym do modernizacji, które – jak się spodziewa nowy właściciel – „w najbliższej przyszłości nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi wstrząśnie krajowym rynkiem medialnym”.

Według organizacji pozarządowej Mertek, zajmującej się monitoringiem mediów, znany wcześniej z dziennikarstwa śledczego popularny portal internetowy Origo, który należy do New Wave Media Group, już od jakiegoś czasu „stał się wyraźnie bardziej lojalny wobec rządu".

Origo jest największym portalem informacyjnym na Węgrzech – ma aż 2,3 mln użytkowników (na niecałe 10 mln ludności).

Innym znanym portalem należącym do New Wave Media Group jest VS.hu.

To kolejny w tym roku przypadek nabycia akcji spółek medialnych przez osoby w kręgu Orbana. W marcu poinformowano, że wójt w rodzinnej miejscowości premiera Felcsut z ramienia rządzącej partii Fidesz Loerinc Meszaros kupił pakiet akcji w firmie medialnej Opimus Group, do której należy spółka Mediaworks, wydająca m.in. kilka węgierskich gazet. Od ubiegłego roku jedno z przedsiębiorstw Meszarosa jest też właścicielem telewizji Echo TV.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)